featured
  1. Haberler
  2. Finans Hub Özel
  3. Gayrimenkul Piyasasında Durumlar

Gayrimenkul Piyasasında Durumlar

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Seçim öncesinde Gayrimenkul Piyasasında sessizlik hakim. Bazen bu durumu, Kapalı Çarşı’nın kepenkleri kapatılmış hallerine benzetiyorum. Herkes bekliyor. Aslında malı satışta olanlar dahi iş ciddiye bindiğinde vazgeçiyor. Zaten alıcı da almak için gelmiyor. Evet, Temel fıkrası gibi…

Belirsizlik dönemlerinde, kıpırdamamak aslında bence de daha iyi. Tabii mal çok ucuz olmadıkça. Sektördeki hareketlilik, bir an evvel nakde dönmek isteyen satıcılar ile malı ucuza almak isteyen yatırımcılar arasında dönüyor. Bu da tabi piyango.

Bu arada, sektörün altın dönemlerini yaşamış olanlar da seçim sonrasından da ümitli değiller. Ramazan Bayramı sonrası yaklaşan yaz tatili ile birlikte sektörün ne yöne gideceğine dair soru işaretleri hakim.

Eninde sonunda gayrimenkul fiyatlarının rayiç bedellere ineceği fikrini de etrafta çık sık duyar haldeyim. Bu bir bakıma mantıklı bir görüş olabilir. Nasıl ki, Borsa’da yukarı ivmeli grafik çizen bir şirket düzeltmeler yapıyorsa aynı grafik gayrimenkul sektörü için de geçerli. Yani, uzun süredir yüksek karlar getiren sektörde duraksamalar yaşanması ve fiyat istikrarı yönünde denge bulunması oldukça normal ! Sonuçta, gayrimenkul yatırımlarının bir hayli kazandırmasının sebebi “enflasyon”. Enflasyonun hızlıca tırmandığı zaman dilimi içerisinde Türk Lirası hızlıca değer kaybettiği için eldeki Türk Lirasının herhangi bir yatırım aracına ve hatta herhangi bir mala (-ev-araba-saat-tekne-takı-) çevrilmesi yatırımcıya kaybettirmedi. Bu hal Gayrimenkul’e de yansıdı. Şimdi ise bu yatırım araçlarının Türk Lirasına çevrildiğinde daha çok kazandırdığı devir geldi. Fakat mallar tavanda ! Tavan bozulunca, Gayrimenkul Fiyatları aşağı gelir mi , enflasyonun bir kez daha hızlıca tırmanması ile bu fiyatlar bile bize ucuz gelir mi , izliyoruz.

Saygı ve Sevgilerimle,

Av. Gizem Usgöçmen

Gayrimenkul Piyasasında Durumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir