featured
  1. Haberler
  2. Borsa
  3. Endeks Nasıl Kurtulur!

Endeks Nasıl Kurtulur!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Merhaba sevgili bistyalılar, bizleri kandırmak için her yolu deneyen Pala bu sefer de kuyumuzu Fitch ile kazdı. Kuyunun üzerini not arttırımı, 12000 geliyor, al bu kirazdan kalmaz birazdan söylemleriyle süsleyerek bizi nasıl faka bastırdı gelin bir bakalım.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Rating’in , 9 Mart tarihinde Türkiye’nin kredi notunu “B”den “B+”ya yükseltip not görünümünü “durağan”dan “pozitif”e çıkarması ile birlikte tüm borsa yatırımcıları meşaleleri yaktı ve o hafta sonu sokaklarda cadı avı misali shortcu avına çıktılar.

On yıl sonra gelen not artırımı ile birlikte ‘Bursa’dan gol haberi mi var’ sevinci yaşarken maçın henüz bitmediğini unuttuk. Not arttırımlarının arkasının gelmesi için bir süre piyasaların acı çekmesi zorunluluğu ve yabancının bıyıksızı aynı zamanda oturduğu yerden uzun süre kalkmayacak kadar tembel olanına ihtiyacımız olduğunu, cari açığın daralması, sermaye girişinin artması, döviz rezervinde iyileşme, dolarizasyonda azalma gibi gereklilikler aklımızdan çıkıverdi. Sandık ki B+’dan sonra borsa da dahil her alana yatırım akacak, endeks boğaları yemyeşil mumların üzerinde huzur içinde otlayacak. Oysa 2012-2016 yılları arasında dahi notumuz BBB- oldu ve bu en en en düşük seviyede yatırım yapılabilir notu yani alt orta düzey.

Tüm bu hayal kırıklığımızın ardından iyi şeyler de olmadı değil. Mesela dün itibariyle hisse bazlı not artırımı ve görünüm değişiklikleri geldi. THYAO, TCELL, TTKOM ve ULKER için kredi notu B’den B+’ya, görünüm de “Durağandan”  “Pozitife” dönüştü. Bu not arttırımı şimdilik THYAO VE TCELL dışında hisselerin kısada dirençleri üzerine atmasına destek olmasa da orta uzun vadede olumlu olacaktır.

Tüm bu dertlerimize bir de Çarşamba akşamı FED’in kararı ardından Powel’ın söyleyecekleri, sonrasındaysa Perşembe günü Para Piyasası Kurulu kararını kestirmeye çalışmak eklendi.  Bu noktada  hangisinden ne karar çıkacağından çok NORMALLEŞME ADIMLARINA odaklanmamız gerekiyor. Amerika için normalleşme faiz indirimi veya güvercin söylem, bizde ise faiz artırımı olarak algılanıyor.

Hem genel ekonomi hem de piyasalar için normalleşme adımlarının orta ve uzun vadede etkilerinin pozitif olacağını, faiz artırımı sürecinin sonuna doğru bıyıksız has yabancıların önce tahvil ve faize sonra da borsaya gelebileceği ihtimalini unutmadan heyecanımızı korumamız bunun yanında da ‘paraları kaybettik, karları erittik ama olsun sağlığımız yerinde’ Polyannacılığı oynamadan gerek tekniği, gerek piyasayı okumaya devam ederek portföylerimizi korumamız gerekmekte.

Hadi gelin son olarak endeks için senaryoları da değerlendirip, birbirimize şans dileyerek kucaklaşıp vedalaşalım.  Önceki yazımda 305 dolar belasının ne kadar ciddi olduğundan bahsetmiştim, dolayısıyla bunu aklımıza kazıyoruz ve bunun üzerinde haftalık kapanışlar gelmediği sürece alt hedeflere iştahlı olacağımızı unutmuyoruz(ikinci grafik, burada 8300 ve 7900 bölgesi oldukça güçlü) 9019-9151 bölgesine hareket gelir ve üzerinde günlük kapanışlar alırsak meşaleleri ufaktan yakıyor ve ilk grafiğe odaklanıp 9363 ilk hedefe hevesleniyoruz. 268-258 dolar bant altında haftalık kapanışlar gelmeden de orta uzun vadeden ümidimizi kesmiyoruz. Teknik şartlar karşılanana kadar çok genel anlamda; 268-258 dolara her yaklaştığında parçalı al 305 dolara her yaklaştığında daha dik otur ve dikkat et şeklinde bir değerlendirme yanlış olmaz.

Endeks Nasıl Kurtulur!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir