featured
 1. Haberler
 2. Haberler
 3. Gri Listeden Çıkmanın Önemi

Gri Listeden Çıkmanın Önemi

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gri liste, kara para aklama, yayılma ve terörizmin finansmanına karşı yeterli güvenceye sahip olmayan ülkelerin ilan edildiği bir küresel liste.

Mali Eylem Görev Gücü FATF 1989 yılında suç gelirlerinin aklanması, terörizmin finansmanı ve kitle imha silahlarının finansmanının önlenmesi amacıyla İktisadi işbirliği ve Gelişme Teşkilatı Development – OECD tarafından kurulan bir organizasyondur.

Türkiye de 1991 yılında FATF tavsiyelerini kabul ederek teşkilata üye olmuştur. Bu kapsamda, finansal ve finansal olmayan kuruluşlardan suç gelirlerinin aklanması ve terörizmin finansmanının önlenmesiyle ilgili veri toplamak, şüpheli işlem bildirimlerini almak, analiz etmek ve gerektiğinde detaylı inceleme yapmak veya yaptırmak amacıyla 1997 yılında Maliye Bakanlığı bünyesinde Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığı MASAK kurulmuştur.

2019’da yapılan değerlendirmede Türkiye, kitle imha silahlarının yayılmasının finansmanına ilişkin hedeflenen finansal yaptırımlar ile siyasi nüfuz sahibi kişilerle ilgili önleyici tedbirler başlıklı maddelerde uyumsuz bulundu ve FATF’ın kriterlerine uymadığı tespiti yapıldı.

FATF Türkiye’nin gri listeye alınmasının sebeplerini

 • Ciddi denetim konularının ele alınmaması,
 • IŞİD ve El Kaide gibi BM tarafından belirlenen terör örgütleriyle yeterli mücadele verilmemesi,
 • Kara para aklama davaları ve terörün finansmanı kovuşturmalarının Türkiye’nin ana odak noktası olmaması
 • varlık barışının da bu listeye girmede etkili olduğu da belirtilmiş

Varlık barışı, çeşitli nedenlerle yurt dışına veya yurt içinde sistem dışına çıkarılan para, altın, döviz, taşınmaz (sadece yurtiçi), menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçlarının vergisiz veya düşük oranlı bir vergi alınarak Türkiye’ye geri getirilmesini veya sisteme dahil edilmesini sağlamaktaydı.

Gri listenin etkileri

-Yabancı bankalar ve yatırımcılarla olan ilişkilerini de etkiliyor.

 • dış yatırım çekme sürecinde uluslararası otoriteler, kredi kuruluşları ve yatırımcılar nezdinde itibar kaybına uğruyor
 • bu durum bankacılık işlemlerini de olumsuz etkiliyor.

-Yurtiçinde ise dış ticaret ağı yüksek olan şirketlerin ekstra denetimler ve yükümlülüklerle karşılaşmasına neden oluyor.

-Gri listede yer almak, yüksek dış finansman ihtiyacı olan Türkiye ekonomisine yabancı yatırım ilgisini azaltırken, dış ticareti ve pazar paylarını olumsuz etkiliyor

Buda; yabancı yatırımcının güveninin azalmasına ülkeye sıcak para akışının azalmasına da neden oluyor ve Türk lirasının sürekli değer kaybetmesine sebep oluyor

-Türkiye’nin ve Türk şirketlerinin krediye erişimi, yatırımın zorlaşması ve Türk lirasının değer kaybı gibi ekonomik sonuçları da doğurdu.

Gri listeden çıkmanın önemi

Bunun belirtilerinin en önemli göstergelerinden biri CDS lerin düşmesi

 • -Dışardan kaynak gelir
 • -Gelen dış kaynak kısa vadeli değil uzun vadeli yatırımlar olur
 • -Buda istihdamı artırır
 • -MB rezervleri artar TL Değerlenir
 • -Gelen kaynaklar doğrudan yatırama döner
 • -Kendi kaynaklarımız yetersiz kaldığı için gerek ülkemiz gerek yerli şitrketlerimizin krediye erişimi kolaylaşır ve daha ucuz kredi sağlar buda yatırım ve büyüme demektir.

Gelinen noktada yabancının bir miktar CDS lerin düşmesi ve gri liste faktörüyle para piyasalarına yönelmesi görülmekle birlikte bunun kalıcı olması için enflasyonun düşmesi gerekiyor çünkü hiçbir yatırımcı kapitalini eritmek azaltmak istemez. Orta plan işlerse enflasyon hedeflerine ulaşırsak yabancı yatırımcılarının daha uzun vadeli yatırımlar yapmak için iştahları kabaracaktır. Burada güven ve hukuk çok önemli.

Geçmişten ders çıkalım ve neden bu noktalara geldiğimizi asla unutmayalım.

Gri Listeden Çıkmanın Önemi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

 1. Harikasiniz Feyza Hocam. Merak ettigim bir konuydu. Kaleminize yuregine saglik .

  Cevapla