featured
  1. Haberler
  2. Köşe Yazıları
  3. BİST’de Gerçekleşen Satışlar, VIOP’da Kontrat Değişimleri ve Borsaya Vergi

BİST’de Gerçekleşen Satışlar, VIOP’da Kontrat Değişimleri ve Borsaya Vergi

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bu hafta finanshub için son 15 gündür gerçekleşen ciddi satışlar, Viop tarafında yaşanan kontrat değişimleri ve Borsaya vergi konularına değinmek istiyorum.

21.05.2024 tarihinde BİST 100 endeksimiz 11.088 seviyesini görerek tarihi rekor kırdı lakin aynı gün 200 puanlık bir geri çekilme yaşayarak 10.895,25 seviyesinde kapattı. O günden beridir tam 13 günlük mum da 1 mum yeşil 12 mum kırmızı olmak üzere aşağıya doğru sert geri çekilmeler başladı. Bu geri çekilmenin 1.ayağı Yapı Kredi Bankası olayıdır ve bize 8 günlük bir satışa sebep oldu. Tam tekrar tepki veriyoruz , toparlanıyoruz derken 2.olay gerçekleşti. Yine Reuters merkezli bilinmeyen bir Türk yetkili yani PALA’nın adamı borsaya vergi haberini pompalattı. Bu haber ile birlikte tekrar satışlar güçlendi ve son cuma günü kapanışı ile birlikte 10.138 seviyesine kadar geriledik. Zirveden yaklaşık 1000 puan düştük. Bu 13 günlük süreçte BİST 100 endeksi yükselen trend içerisinde seyrediyordu. Ve satışlar ile birlikte kendine önce bir düşen trend kanalı oluşturdu akabinde yükselen trendini kırdı , 8 – 13 ve 21 günlük hareketli ortalamalarını aşağı kırdı. Hatta düşen trendinin dip seviyesine geldi. Aşağıda 55 günlük hareketli ortalamasına temas etmesini beklediğimiz 9973.55 seviyesi var , 10.000 seviyesi de psikolojik desteğimizdir. Buraya geri çekilmeden önce 10.497 seviyesine düşen trend kırılımı yapmak için bir tur deneme yapmalarını bekliyorum. Lakin 10.124 altında 55 günlük ortalamaya gelmemiz doğal olur.

Vadeli tarafta ise son 7-8 yılımızı TEB liderliğinde ağırlıkta long pozisyon olmak üzere bir güvence gibi görerek geçirdik. TEB bu vadede bayrağı Yapı Krediye devretti ve pozisyonlarını bizleri şok edecek bir hızda kapattı. TEB ‘ den Yapı Krediye bir kurum değişimimi oldu ? Yoksa bir Oyuncu değişimimi oluyor yakın zaman da anlayacağız. Viop tarafında bir önceki vadeden gelen vade Gap’i mevcut ve bu rakam 11.044 seviyesinde kapanacaktır. Aynı zaman da 8 – 13 ve 21 günlük hareketli ortalamaları aşağı kırdığı için 55 günlük hareketli ortalaması 11.201 güçlü bir desteğidir fakat vade gap’ının kapanmasına engeldir. O bölgede 11.069 desteği de olduğu için belirli bir süre bölgeye yerleşip testere uygulayabilir. 11.852 de en güçlü direncidir.

BİST 100 ve Viop tarafını önce Yapı kredi bankası daha sonrada borsada vergi konuşmaları ile altüst ettiler. Borsada vergi konusuna gelirsek özellikle konuşulan binde 2 gibi rakamlar düşülünüyorsa bugün gördüğümüz hacimlerin 10’da 1’ini görürsek öpüp başımıza koyarız. Öyle bir vergi tüm algoritmaların durmasına , traderların ekran başından kalkmasına sebep verir. İşlem hacminin düşmesi bizi ayı trendine iter. Birçok yatırımcı borsadan ayrılır. Komisyon üretemeyen ve kredi satamayan Aracı kurumlar buna 1 belki 2 yıl dayanabilir ve sonra birçoğu batar. Sermaye piyasalarımız bu şekilde büyürken böyle tarihi bir hata beklemiyorum. Olacaksa da yüzbinde 0.20 gibi komisyona veya kredi faizine ilave edilen rakamlar olacaktır. Daha fazlasını uygulamalarına imkan yok , öyle söyleyerek yatırımcıyı ürkütüp mal sattırıldığını düşünüyorum.

Saygılarımla ……

BİST’de Gerçekleşen Satışlar, VIOP’da Kontrat Değişimleri ve Borsaya Vergi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir