featured
  1. Haberler
  2. Köşe Yazıları
  3. BANKA HESAPLARINIZI BAŞKASINA KULLANDIRMAK SUÇ TEŞKİL EDER Mİ ?

BANKA HESAPLARINIZI BAŞKASINA KULLANDIRMAK SUÇ TEŞKİL EDER Mİ ?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ülkemizde artan ekonomik bunalım neticesinde, her gün yeni bir dolandırıcılık şekli ve kanunun etrafından dolanmak amaçlı yapılan uygulamalarla karşılaşmaktayız. Bu kez de; kişiler arkadaş, eş, dost ve hatta hiç tanımadıkları kişilerden, banka hesaplarını kendi kullanımlarına bırakmalarını talep etmektedir. Peki banka hesaplarınızı başkalarına kullandırmak suç mudur?

Sorumuza cevap vermeden önce; bu şahısların, neden sizden banka hesaplarınızı kendi kullanımlarına bırakmalarını istediklerine değinecek olursak:

Bu kişilerin, banka hesaplarınızı kendi kullanımlarına bırakmalarını istemelerinin iki çatı sebebi bulunmaktadır. Bunlardan ilki ve yaygın olanı; yasadışı gelirlerin sizin banka hesabınız üzerinden aklanarak kullanımının mümkün hale getirilmesidir. Halk arasında bu uygulama “kara para aklama” olarak adlandırılmaktadır. Banka hesabınızı kullanmak isteyen şahıslar;  yasadışı olarak elde etmiş olduğu gelirlerin (kumar, kaçakçılık, sahtecilik, rüşvet… vb.), gerek vergisel gerekse de ceza boyutu açısından kendileri için sorun teşkil etmemesini sağlamak amacıyla bu parayı sizin banka hesabınıza aktarmaktadır. Sizin banka hesabınıza giren ve bu şahısların kontrolünde olan para, resmiyette size ait olduğu için hesabınızı kullanan şahıslar hukuki olarak hiçbir sorunla karşılaşmadan suç unsuru olan bu kara parayı, aklayarak kullanımını legal hale getirmektedir. Bu paraya ilişkin herhangi bir hukuki sorun çıkması halinde ise, paranın bulunduğu banka hesabı size ait olduğu için bunun muhatabı siz olmaktasınız. Nitekim hesabınızın, başkaca şahıslarca kullanıldığının ispatı oldukça zordur.

Bu şahısların, banka hesaplarınızın kullanımının kendilerine bırakmalarını istemelerinin bir diğer sebebi ise; çeşitli dolandırıcılık faaliyetlerinin sizin banka hesaplarınız üzerinden yapılmasıdır. Şöyle ki: finans sektörünün bir hayli hareketlenmesi ve her yaş grubundan insanımızın da bu sektöre para bağlaması sebebiyle; finans sektörüne büyük bir karmaşa ve bilinmezlik hakim olmuştur. Öyle ki, insanların büyük bir kısmı artın şans oyunu oynar gibi finans sektörüne para yatırmaktadır. Bu sebeple de, artık finans sektörü de dolandırıcılar için adeta yeni bir gelir kapısı haline gelmiştir. Dolandırıcılar, sizin adınıza karlı hisse senedi aldıkları ve uçuk gelir kazandıracakları gibi gerçekle alakası olmayan ilanlarıyla insanları dolandırmaktadırlar. Tabi ki de dolandırıcılar, suç unsuru bu paraların kendi şahsi hesapları yerine başka kişilerin hesaplardan geçmesini istedikleri için; kendi banka hesapları yerine sizin banka hesaplarınızı kullanmaktadırlar. Bu neticede de, dolandırıcılar, dolandırıcılık faaliyetlerinde sizin banka hesaplarınızı kullanmak suretiyle, kendilerini bu suçlamalardan aklarken; sizi de bu dolandırıcılık faaliyetinin baş şüphelisi olarak göstermektedirler.

BANKA HESAPLARINIZI BAŞKALARINA KULLANDIRMANIZ SONUCUNDA; ÇEŞİTLİ SUÇLAMALARLA KARŞI KARŞIYA KALMANIZ KAÇINILMAZDIR !!!

Yukarıda açıklamış olduğumuz üzere: banka hesaplarınızı başkalarına kullandırmanız sizi;  kara para aklama (TCK m.282 – SGAÖHK m.15) , vergi kaçırma (VUK m.359) ve hatta nitelikli dolandırıcılık (TCK m.158/1-f) suçunun bir parçası haline getirmesi kuvvetle muhtemeldir. Hukuk ofisimizde de, bu tür vakıaların karşımıza gelmesi bir hayli artmıştır. Özellikle borsa konusunda deneyimsiz olan ve 18 yaş çevresi kişilere: “banka hesaplarının kullandırılması karşılığında para vaadiyle” banka hesaplarınızı kendi kullanımlarına almakta ve sizin banka hesabınız aracılığıyla belirtilen suçları işlemektedirler.

Önümüze gelen bir vakıada, müvekkilimizin arkadaşı: “müvekkilimizden banka hesaplarının kullanımlarını kendisine vermeleri halinde bu işten gelir sağlayabileceğini, bunu bir kiralama ilişkisi olarak düşünmesi gerektiğini ve hukuki olarak hiçbir usulsüzlük mevcut olmadığını” ,  belirterek müvekkilimizden banka hesaplarının kullanımını almıştır. Ancak günün sonunda müvekkilimizin banka hesaplarıyla yüzden fazla dolandırıcılık suçu işlenmiş ve müvekkilimizin hesaplarından milyonlarca TL para akışı sağlanmıştır. Dolandırıcılık faaliyetinin müvekkilimizin banka hesapları üzerinden yapılması sebebiyle de, müvekkil direkt olarak dolandırıcılık suçlamalarıyla karşı karşıya kalmıştır.

BU SEBEPLERLE BANKA HESAPLARINIZI HİÇBİR SURETLE BAŞKALARINA KULLANDIRMAYIN !!!

Tüm bu açıklamalarımızda görüldüğü üzere; bu tür vakıalarla gerek sizin gerekse de çocuklarınızın karşı karşıya kalmaması için; hiçbir suretle banka hesaplarınızın kullanımını tanımadığınız kişilere, arkadaşınıza ve hatta akrabanıza dahi vermeyin. Aksi halde, günün sonunda çok ağır yaptırımları olan suçlamalarla karşı karşıya kalmanız neredeyse kaçınılmazdır.

Av. Orhan Bozdere – Av. Y.Murat Kınalı

BANKA HESAPLARINIZI BAŞKASINA KULLANDIRMAK SUÇ TEŞKİL EDER Mİ ?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 27 Haziran 2024, 11:38

    Aynı olay kuzenimin başına gelmişti. hesap hareketlerine 40 milyona yakın para dönmüş hakkında yüze yakın dava açılmıştı

    Cevapla