featured
  1. Haberler
  2. Haberler
  3. Otomobil piyasasında düşüşler devam ediyor

Otomobil piyasasında düşüşler devam ediyor

Lorem Ipsum pasajlarının birçok çeşitlemesi vardır.

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

sahibinden.com’un “Otomobil Piyasası Gelişim Raporu”na göre, otomobil piyasasında reel fiyatlar hala düşüş eğiliminde.

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM), sahibinden.com’da yayınlanan ilanlardan yola çıkarak hazırladığı ‘Otomobil Piyasası Görünümü’ raporunda, ikinci el otomobil piyasasının genel durumunu, fiyatlarını, arz ve talep dengesini; araç sınıflarına, yaş gruplarına ve yakıt türlerine göre detaylı bir şekilde analiz etti. Raporda, son dönemde otomobil piyasasında yaşanan değişimler titizlikle incelendi.

Rapora göre, satılık otomobilin reel fiyatı geçen yılın Ocak ayına göre %8,5, bir önceki aya göre ise %6 düşmüştür. Diğer yandan, otomobilin cari fiyatı geçen yılın Ocak ayına göre %50,9 artmış, Aralık ayına kıyasla ise değişmemiştir. Ocak ayında ortalama otomobil fiyatı 860.443 TL olarak gerçekleşmiştir. Otomobil talep endeksi Aralık ayına kıyasla %5,6 artmıştır. Otomobil piyasasındaki canlılık göstergesi olarak izlediğimiz satılan otomobil sayısının satılık ilan sayısına oranı ise 0,8 puan artarak %17,7 olmuştur. Bu göstergenin detayları incelendiğinde, ilan sayısının azalmasına rağmen satılan otomobil sayısının arttığı gözlemlenmektedir

Fiyatlar düşmeye devam ediyor

Enflasyondan arındırıldığında otomobil ortalama reel fiyatının yedi aydır düştüğü görülüyor. Reel fiyat endeksi Aralık ayına kıyasla yüzde 6 azalarak 198 olmuştur. Reel fiyatlardaki yıllık artış oranı da düşmektedir. Mayıs’ta yüzde 47,9’a ulaşan artış oranı takip eden aylarda sürekli azalarak Ocak’ta yüzde -8,5’e gerilemiştir.

Otomobil arzı azalırken satılan otomobil sayısı arttı

Beşyüz yıl boyunca varlığını sürdürmekle kalmamış, aynı zamanda pek değişmeden elektronik dizgiye de sıçramıştır. 1960’larda Lorem Ipsum pasajları da içeren Letraset yapraklarının yayınlanması ile ve yakın zamanda Aldus PageMaker gibi Lorem Ipsum sürümleri içeren masaüstü yayıncılık yazılımları ile popüler olmuştur.

Satılan otomobil sayısının satılık ilan sayısına oranı bir önceki aya kıyasla 0,8 puan artarak yüze 17,7 olmuştur. Bu artışın arka planı incelendiğinde satılık otomobil ilan sayısının yüzde 1 azaldığı, satılan otomobil sayısının ise yüzde 3,5 arttığı görülmektedir

Otomobil piyasasında düşüşler devam ediyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir