featured
  1. Haberler
  2. Borsa
  3. Borsada yeni fenomen: Teknoloji Şirketleri !

Borsada yeni fenomen: Teknoloji Şirketleri !

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çoğu Amerikan şirketlerini geride bırakan teknoloji şirketleri yükselişini sürdürüyor.

BİST 100 endeksi, 9 binlerde dinlenirken yeni rekor için en büyük destek teknoloji şirketlerinden geliyor. Teknoloji şirketleri de BİST 100 ile birlikte tarihi yükselişine devam ediyor. Bu şirketler yeni yatırımcıların borsaya gelmesi için iştah açarken kendi yatırımcılarını da mutlu etmeye devam ediyor. Yılbaşından bu yana yüzde 60’ın üzerinde değer kazanan teknoloji endeksi, 16 bin 700 puanla yoluna devam ediyor.

bist-100
BIST
0.15%
11.156,20 TRY

Birden çok hisse senedinin aylık kazancının %100’ün üzerine çıkması dikkatleri endeks üzerinde yoğunlaştırdı.

Dünya genelinde yaşanan faiz kafa karışıklığı ve enflasyon etkilerine rağmen borsalarda ralliler teknoloji şirketleriyle devam ediyor. Özellikle olay yaratan yapay zeka uygulamaları ve gelişen yeni teknolojiler bu rallinin fitilinin ateşlenmesinde büyük bir rol oynadı.

Tüm dünyayı kasıp kavuruyor

Geçtiğimiz hafta özellikle son çeyrekte beklentilerin üzerinde bir kar açıklamasıyla dikkat çeken NVİDİA bu alanda yatırımcıların iştahını kabarttı. Özellikle yapay zeka ve çip üretimi alanlarında faaliyet gösteren şirketlerin gelecek dönemlerde de ilgi odağı olması bekleniyor.

Nvidia’yı aratmayan performans

Nvidia’nın büyük bir ölçüde teknoloji rüzgarı sürerken Borsa İstanbul’da da teknoloji ve bilişim hisselerinde büyük artışlar yaşanıyor. Özellikle birden fazla şirketin %100’ün getiri elde etmesi teknoloji ile ilgili genç yatırımcılarında ilgisini çekiyor. BIST Teknoloji (UXTEK) endeksinde VBT Yazılım, MIA teknoloji, Reeder, Kafein Yazılım, Netaş Telekomunikasyon A.Ş. gibi şirketler öne çıkıyor.

BİST 100 endeksi son dönemde çalkantılı bir hareket sürdürse de Teknoloji şirketleri rekorlarını tazelemeye devam etti. BİST 100 endeksinden ayrışarak pozitif bir seyir halinde ilerleyişine devam ediyor.

Özellikle yabancı yatırımcıların da Türk Teknoloji şirketlerini dikkatle izlediği ve bir çoğunun yatırım listelerinde yer aldığı dikkat çekti.

Borsada yeni fenomen: Teknoloji Şirketleri !

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir