featured
  1. Haberler
  2. Analizler
  3. Koç Holding A.Ş. Finansallarını Açıkladı; O BİR AMİRAL…

Koç Holding A.Ş. Finansallarını Açıkladı; O BİR AMİRAL…

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sakın Koç’u 50 milyon Sermayeli, 3 milyar kar açıklayan, uçuk fiyatlara gitmiş yere göğe koyamadığınız şirketlerle karşılaştırmayın.

Yıllık bazda net dönem karı %0.6 oranında düşerken. 2022/12 aylığında 72.6 milyar TL açıklanan kar 72.2 milyar TL’ye geriledi. 2023/9 aylıkta 73.6 milyar TL kar açıklamıştı. Net kar marjı 2023/9 aylığına göre %45.5 azalırken, yıllıkta %14.1 oranında arttı. Satış gelirleri, (FİNANS SEKTÖRÜ HARİCİ) yıllıkta %12.9 azalırken 1.2 trilyon TL olarak açıklandı, satışların maliyeti %16.0 azalarak 995.9 milyar TL oldu. Gelir Tablosundan başlarsak hasılattan brüt kara ilerlediğimizde faiz, ücret, prim, komisyon ve diğer gelirdeki kalemde sadece %4.3 artış olurken, giderlerinde %84.9 artış olurken, ayrıca finans sektörü faaliyetlerinden brüt kar/zarar %19 kayıp var ki bu 3 kalem brüt karı baskılayan bir durum olarak karşımıza çıkmakta.

Yıllıkta Öz Kaynaklarda ki %10.7 artışı göz önünde bulundurursak ve öz kaynak karlılığının %17.8 olması büyümeden bahsedilebilir. Şirketin 289.4 milyar TL nakit ve benzerlerinde, ayrıca 39 milyar TL’de finansal yatırımlarında, toplamda 328.4 miyar TL’lik nakit bulundurması önemli. Satışlar ve karlılık kalemlerine baktığımızda genel olarak yıllıkta düşüş göstermiş olsa da, marjlar FAVÖK kar marjındaki düşüşe karşın diğer kar marjlarında yükselişle görüyoruz.

Halka açık şirketleri Arçelik, Otokar, Tofaş, Tupraş, Aygaz, Yapı Kredi, Ford Otosan, Türk Traktör, Altınyunus Çeşme, Marmaris Altınyunus Türkiye’nin amiralleri, açık olamayanlar yine Amiral yardımcıları Beko, AKPA, Ram, Koç Finansman ve yan hizmetleri vs., enflasyon muhasebesi nedeniyle diğer şirketlerinin de etkilendiği, net parasal kaybı ve ödemediğin vergiler gelir sırtını tırmalar olunca, net kar üretmekte sıkıntıya girmiş.

Şirketin finansalları ile ilgili olumsuz diyebileceğim tek nokta borçluluk durumu. cari oran 2023/ yıllıkta 0.91 olmuş, her ne kadar 2022 yılı aynı döneme (0.87) ve 2021 yılı (0.85) ay nı dönem göre iyi olsa da, henüz istenen seviyeye gelmemiş durumda. Kur ve faizin yüksek olduğu bir dönemde, yüksek kredi faizleri yüksek maliyet, yüksek kur dönemlerinde ise üstüne kur artışlarını eklemek gerekir.

Koç Holding A.Ş. Finansallarını Açıkladı; O BİR AMİRAL…

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir