featured
  1. Haberler
  2. Borsa
  3. Yunan Mitolojisi, Seçimler ve Borsa

Yunan Mitolojisi, Seçimler ve Borsa

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

31 mart 2024 tarihinde yapılan yerel yönetim seçiminin sonuçları 31 Mart’ı 1 Nisan’a bağlayan sabaha karşı netlik kazandı ve mevcut hükümet yerel yönetimlerde ciddi oranda desteğini kaybederek, seçmen tarafından, başta ekonomik gidişat olmak üzere bir çok konuda, tatlı sert bir şekilde uyarıldı.

Bu olay bir mitolojik hikayeyi çağrıştırdı bana. Çok yakışıklı ve herkesin dikkatlerini üzerine ceken bir avcı olan Narkissos bu özelliklerinin farkındadır ve kimseye pas vermemektedir. Günlerden bir gün çok güzel bir peri kızı olan Ekho Narkissos’u görür ve aşık olur fakat Narkissos onun da sevgisine karşılık vermeyecektir.

Sevgisine karşılık olamayan Ekho, kayalıkların üzerinde sevgisinden ruhunu verir ve o saatten sonra aşkının çığlığı kayalara vurarar “eko” dediğimiz yankılara dönüşür.

Buna çok kızan Olimpos Dağındaki tanrılar ise Narkissos’a bir ceza vermek isterler ve Naskissos avlanmaya gittiği bir gün dereden su içerken yansımasını görür aşık olur, yemeden içmeden kesilir ve ömrü tükenerek nergis çiçeğine dönüşür.

Ne alakası ver derseniz, şöyle özetleyeyim;

Echo’nun, yani dar gelirli veya orta direğin aşkının yanlış anlaşıldığı ve karşılık verilmediği için maalesef echo kayalıkların üzerinde ölüme terkedilmişti ve bunu gören diğer insanlar Narkissos’a yani hükümete bir ders vermek istediler.

Bu saatten sonra kayalıklara vurup geri gelecek sesler yani EKO’lar daha değerli olacaktır. Çünkü Narkissos’un hayatına devam mı edeceği yoksa nergis’e mi dönüşeceği sorusunun cevabını bu ekolara verilecek tepkiler belirleyecektir.

Gelelim bu seçimin ekonomi ve borsaya etkilerine; dün gece Sayın Cyumhurbaşkanı’nın yapmış olduğu konuşmadan iki önemli mesaj vardı. Bunlar;

  • Dik duracağız ama dikleşmeyeceğiz
  • Bu bir son değil, dönüm noktası

Bu iki söz ile, artık ekonominin düzeltilmesine yönelik adımlara hız verileceği, popülist söylemler yerine nesnel sonuçlar yaratacak adımlar atılacağı mesajı net olarak veriliyor. Yani kısa vadede ciddi bir sıklaşma ve kamuda tasarruf dönemi bizi bekliyor. Bu da maaşlara eskiden olandan daha az oranda zam, harcamaları kısıtlayıcı yönde tedbirler vs yolda demek.

Yani bizi zor bir süreç bekliyor fakat bu süreç başarı ile atlatılabilirse ve buna ilave olarak da uluslararası platformlarda doğru adımlar atılabilirse tünelin ucundaki ışığa çok da uzakta değiliz.

Para da bu adımları izleyip, buna göre kendisine yol belirleyecek ve tünelin ucundaki ışığa ulaşılacağına inanırsa hızla yönünü Türkiye’ye çevirecektir.

Yani kısaca bu saatten sonra Narkissos’un nergis çiçeğine dönüşüp dönüşmemesi onun ne kadar tutarlı ve inandırıcı olacağı ile doğru orantılı olacaktır.

Yunan Mitolojisi, Seçimler ve Borsa

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir