featured
  1. Haberler
  2. Bankacılık
  3. SIKI PARA POLİTİKASINA DEVAM….

SIKI PARA POLİTİKASINA DEVAM….

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Federal Rezerv Başkan Yardımcısı Philip Jefferson, enflasyonun beklendiği gibi düşmemesi halinde mevcut kısıtlayıcı para politikasını uzun bir süre daha devam ettirmeye istekli olduğunu belirtti. JEFFERSON enflasyonu %2 hedefine döndürme konusundaki kararlılığını vurguladı.

Jefferson’ın temel beklentisi, politika faizinin sabit tutulmasıyla birlikte enflasyonun düşmeye devam edeceği ve işgücü piyasasının güçlü kalacağı yönünde. Bununla birlikte, son enflasyon verilerinin bir önceki yılın ikinci yarısındaki düşük okumalardan daha yüksek olduğunu ve istihdam büyümesi ile perakende harcamalarının beklenenden daha güçlü olduğunu kabul etti.

Başkan Yardımcısı, Fed’in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksinin Mart ayında yıllık %2,7 oranında arttığını ve bu oranın Şubat ayına kıyasla daha hızlı olduğunu belirtti. Volatil gıda ve enerji fiyatlarının hariç tutulduğu çekirdek oranın ise bir önceki ayla uyumlu olarak %2,8oranında arttığı tahmin edilmektedir.

Jefferson’ın yorumları, enflasyondaki düşüşe daha fazla güven duyulduğunda faiz indirimlerinin başlayabileceğini öne süren son Fed mesajlarından farklıydı. Bu değişim, ilk çeyrekte enflasyonun beklenenden daha güçlü çıkmasının ardından geldi.

SIKI PARA POLİTİKASINA DEVAM….

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir