featured
  1. Haberler
  2. Dünya
  3. Avrupa Nefes Almaya Başladı

Avrupa Nefes Almaya Başladı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bugün İngiltere ve Avro Bölgesi PMI veriler açıklandı.

Avro bölgesindeki ticari faaliyetler, hizmet sektöründeki güçlü performansın etkisiyle bir artış göstererek , son bir yılın en yüksek ivmesini yakaladı

S&P Global tarafından açıklanan Nisan ayı öncü bileşik Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) Mart ayındaki 50.3 seviyesinden 51.4’e yükseldi.

Bir önceki ay 51,5 olarak açıklanan hizmetler PMI endeksi ise 52,9’a yükselerek 51,8’e yükselmesi beklenen tüm tahminleri aştı. Bu, bloğun baskın hizmet sektöründe canlı bir toparlanmaya işaret ediyor.

Öte yandan imalat sektörü zorluklarla karşılaşmaya devam etti ve imalat PMI 46.1’den 45.6’ya gerileyerek 46.6’ya yükselme beklentilerini boşa çıkardı. Sektör 2022 ortasından bu yana 50 büyüme eşiğinin altında kalmıştır. Bununla birlikte, 47,1’den 47,3’e yükselen imalat üretiminde hafif bir iyileşme görüldü.

İki sektör arasındaki farklılık talep göstergelerine de yansıdı. Hizmet sektörü yeni iş endeksi 52,1 ile son 11 ayın en yüksek seviyesine çıktı. Buna karşın, imalat sanayi yeni sipariş endeksi 46,0’dan 43,8 ile son dört ayın en düşük seviyesine gerilemiştir.

Sektörel performanstaki farklılaşmaya rağmen, Euro bölgesi işletmelerindeki genel iyimserlik güçlü kalmaya devam etti. Bileşik istihdam endeksinin 50.9’dan 51.8’e yükselmesiyle şirketler personel seviyelerini bir önceki yılın Haziran ayından bu yana en hızlı şekilde arttırdı. İstihdamdaki bu olumlu eğilim, firmaların önümüzdeki aylarda da büyümeye devam etmeye hazırlandıklarını gösteriyor.

Avrupa Nefes Almaya Başladı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir