featured
  1. Haberler
  2. Bankacılık
  3. BORSA’YA YABANCI GİRİŞİ…

BORSA’YA YABANCI GİRİŞİ…

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala


TCMB’nin 500 baz puanlık faiz artırımı sonrasındaki 4 haftada 1,22 milyar dolarlık güçlü bir yabancı girişi gerçekleştiğini görüyoruz. 29 Mart – 5 Nisan haftasında yerleşiklerin altın dahil DTH hesaplarında ise fiyat etkisinden arındırılmış olarak 4,6 milyar dolarlık bir düşüş gerçekleşmiş oldu.

TCMB’nin faiz hamlesi sonrası, seçim endişesi ile bir süredir hızı kesilen ve seçim sonrasını bekleyen yabancı için görünürde bekleyecek çok bir durum kalmadı.

Bu tablo bize, yerel seçimlerin hemen öncesinde merkez bankasından gelen faiz artırım hamlesinin yabancı nezdinde önemli bir karşılık bulduğuna işaret ediyor. Ekonomide normlara ve normale dönüş sürecinin devam ettiği son bir yıllık döneme baktığımızda da hisse senedi piyasasında toplam 3 milyar dolar, bono piyasasında ise repo işlemleri hariç toplam 2 milyar dolarlık bir yabancı girişi ön plana çıkıyor.
Seçim öncesinde artan spekülatif söylem ve beklentilerle kur cephesinde artan endişeler, seçim sonrası karşılık bulmazken, yerel seçimlerin arından yerleşiklerin DTH’larında güçlü bir düşüş yaşandı. Bu çerçevede 29 Mart – 5 Nisan haftasında yerleşiklerin DTH’larında 3,9 milyar dolarlık bir gerileme yaşanırken, verinin detayına bakıldığında hane halkı DTH’larının 1,1 milyar dolar düşüş kaydettiğini, kurumlar DTH’larının ise 2,8 milyar dolar geriledigini görüyoruz.

BORSA’YA YABANCI GİRİŞİ…

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir