featured
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. KOTON CEO’su Bülent Sabuncu Halka Arz Gelirinin Paylaşımını Açıkladı

KOTON CEO’su Bülent Sabuncu Halka Arz Gelirinin Paylaşımını Açıkladı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Koton, ilk profesyonel CEO’su Bülent Sabuncu liderliğinde halka arz oluyor. Halka arz başvurusu Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından onaylanan şirket, 30 Nisan ile 2-3 Mayıs tarihlerinde pay başına 30,50 TL’den talep toplamaya başladı. Halka arz geliriyle yurt içinde verimliliğine odaklanırken, yurtdışında ise mağaza açılışlarının yanı sıra e-ticaretle büyüyecek.

Bülent Sabuncu, halka arzdan elde edilecek gelirin;

  1. yüzde 60-70’nin, büyüme amaçlı ürün alımlarına yönelik, işletme sermayesi finansmanı için değerlendirilmesinin planlandığını
  2. yüzde 30-40’ı ile yurt içi ve yurt dışı mağaza açılışları, mevcut mağazaların yenilenmesi ile depo otomasyonu ve bilgi teknolojileri yatırımlarına öncelik vererek yurt dışı büyümesinin hızlandırılacağını söyledi.

Koton, 2023 yılında ticareti etkileyen deprem ve genel seçimlere rağmen 2023 yılında enflasyona endekslenmiş mali tablo sonuçlarına göre 17,2 milyar TL ciro ve önceki yıla göre yaklaşık yüzde 10 reel büyüme kaydetti. Yurtdışı satışların toplam ciro içindeki payı yüzde 34,5. Yıl sonu itibariyle toplam 437 mağazası bulunan şirketin, Türkiye’de 241, yurt dışında 196 mağazası bulunuyor. Türkiye dışında 29 ülkede daha hizmet veren Koton, 2023 yıl sonu itibarıyla yurt dışı gelirleri, gelirlerinin yüzde 34,5’ini oluşturuyor. Yurt dışı satış gelirlerinin payı, bu büyüme planlarına paralel olarak yüzde 35 ve üzeri olması hedefleniyor. Orta vadede yurt dışında toplam 130 -150 mağaza açılışı yapmayı hedeflediklerini belirten Bülent Sabuncu, franchise yoluyla Kuveyt, Katar ve Umman’a girmeyi öngördüklerini belirtti.

Kâr dağıtım politikası çerçevesinde, dağıtılabilir net dönem kârının en az yüzde 20’sinin pay sahiplerine dağıtılması hedefleniyor.

KOTON CEO’su Bülent Sabuncu Halka Arz Gelirinin Paylaşımını Açıkladı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir