featured
  1. Haberler
  2. Dünya
  3. Japon Yeni Değer Kaybetmeye Devam Etti..

Japon Yeni Değer Kaybetmeye Devam Etti..

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Negatif faizleri sonlandırarak martta 17 yıl sonra ilk kez faiz artırımına gitmesiyle dikkatleri üzerine çeken Japonya Merkez Bankası (BoJ), ulusal para biriminin dolar karşısında keskin düşüşlerini durdurmak için döviz piyasasına olası müdahaleleriyle küresel piyasaların odağına yerleşti.

Dolar/yen paritesi, geçen hafta Haziran 1986’dan bu yana ilk kez 160’ın üzerine çıkarken, bu seviyeden artan satış baskısıyla 151,86 seviyelerine kadar geriledi.

Söz konusu hareket BoJ’un döviz piyasalarına müdahale ettiğine yönelik söylentileri güçlendirdi.

ABD Merkez Bankasının (Fed) faiz kararının açıklandığı geçen hafta ortasında da dünyanın 4. büyük ekonomisinin para birimi olan yenin, olası müdahale sonrası dolar karşısında hızlıca yüzde 2,3’den fazla güçlenerek 151 seviyesinden işlem görmesi dikkati çekti.

Yendeki dalgalanmaların hızı ve derecesi, Japon yetkililerin para birimlerinin değerindeki keskin düşüşü durdurmak için müdahalede bulunup bulunmadıkları konusunda spekülasyonları artırdı.

RESMİ AÇIKLAMA YOK

Yatırımcılar, Japon yetkililerin geçen hafta dövize, ilki pazartesi tatili nedeniyle Japon piyasalarının kapalı olduğunda, ikincisinin ise ABD piyasalarının kapanmasından kısa bir süre sonra müdahale ettiğinden şüphelendi.

BoJ verilerine göre, bankanın ülke para birimini desteklemek için 29 Nisan’da 5,5 trilyon yen (35,06 milyar dolar) harcadığı hesaplandı.

Bank of America Global Research analistleri de BoJ verilerine göre, ilk olası müdahalenin büyüklüğünün 5-6 trilyon yen (32,7 milyar ile 39,2 milyar dolar) arasında olabileceğini belirtti.

Analistler BoJ’un muhtemelen geçen hafta içinde ikinci kez piyasaya müdahale ettiğini ve ikinci olası müdahalenin Fed Başkanı Jerome Powell’ın basın toplantısının sona ermesinden hemen sonra gerçekleştiğini belirtti.

Japon Yeni Değer Kaybetmeye Devam Etti..

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir