featured
  1. Haberler
  2. Borsa
  3. VBTS kapsamında tedbirleri devam eden şirketler

VBTS kapsamında tedbirleri devam eden şirketler

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında, paylarında tedbir bulunan şirketler, başlangıç, bitiş ve tedbir kararları aşağıdaki tablodadır.

Tedbirler ne anlama gelmektedir

Kredili işlem ve Açığa Satış; tedbir uygulanan hisseye kurumlar tarafından kredi verilmeyeceğini ve sahibi olunmayan sermaye piyasası araçlarının satılması ya da satış emrinin verilmesini yasaklayan tedbiri ifade etmektedir.

Brüt Takas; Brüt takas uygulaması, pay senedi piyasasındaki olağandışı fiyat hareketlerini engellemek amacıyla, SPK tarafından hisse bazında getirilen bir tedbir uygulamasıdır. Brüt takas uygulamasında ki pay senetlerinde alım yapmak isteyen yatırımcılar, takas tarihinde hesaplarında alımlarını karşılayacak tutarda nakit bulundurmalıdır. Satım yapmak isteyen yatırımcıların ise takas tarihinde hesaplarında satımlarını karşılayacak miktarda menkul kıymet bulundurması gerekmektedir. Dolayısıyla brüt takas uygulamasındaki bir pay senedi alındığı gün satılamaz, ancak ertesi gün satılabilir.

Tek Fiyat ; Borsa İstanbul’da işlem gören ilgili hissenin fiyatı belirli bir süre boyunca “tek bir fiyatta” sabitlenerek alım-satıma kapatılır ve bu süreç içerisinde hisseye gelen alım ve satım emirleri bir havuz içerisinde işlem görmeden toplanır. 

Bu tedbirin uygulandığı hisselerde, emirler gün içinde belirlenen 5 farklı zamanda gerçekleşir. Dolayısıyla verdiğin piyasa emirleri anında gerçekleşmeyecektir. Emirler şu saatlerde gerçekleşir:09.55 – 12.55 – 13.55 – 17.55 – 18.05

Emir paketi tedbiri; “piyasa emri ve piyasadan limite emir girişinin kısıtlanması”, “emir iptalinin, emir miktar azaltımı ile emir fiyat kötüleştirmesinin yasaklanması” ve “emir toplama bilgi yayınının kısıtlanması” uygulamalarını kapsamaktadır.

İnternet Emir Yasağı: Anlamı: Borsa işlemlerinin internet üzerinden yapılmasını engelleyen bir uygulamadır

VBTS kapsamında tedbirleri devam eden şirketler

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir