featured
  1. Haberler
  2. Dünya
  3. ABD Huawei’ye Çip Satışına İlişkin Lisansları İptal Etti

ABD Huawei’ye Çip Satışına İlişkin Lisansları İptal Etti

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
ABD hükümeti, ABD'li çip üreticilerinin belirli ürünleri Çinli teknoloji devi Huawei'ye ihraç etmesine olanak tanıyan bazı lisansları iptal ettiğini açıkladı.

Ticaret Bakanlığı hangi izinlerin iptal edildiğini belirtmedi ancak bu hamle, Huawei'nin Intel tarafından oluşturulan bir çiple desteklenen yapay zeka özellikli bir bilgisayarı piyasaya sürmesinin ardından geldi.

ABD merkezli çip üreticisi Intel, BBC News'in yorum talebine yorum yapmayı reddetti. BBC ayrıca duyuruya yanıt vermek için Huawei ve çip devi Qualcomm ile de temasa geçti.
ABD, Çin ordusuyla bağları olduğu iddiasını gerekçe göstererek 2019'dan bu yana Huawei'ye bilgisayar çipleri gibi teknoloji ihracatını kısıtladı.

Ticaret Bakanlığı Salı günü yaptığı açıklamada, "Huawei'ye ihracat için belirli lisansları iptal ettik" dedi ancak hangi izinlerin geri çekildiği konusunda ayrıntı vermedi.

Bazı ABD'li milletvekilleri, Huawei'nin MateBook X Pro dizüstü bilgisayarının geçen ay piyasaya sürülmesinin ardından Başkan Joe Biden yönetimini eleştirmişti.

Cumhuriyetçi Kongre Üyesi Elise Stefanik sosyal medya paylaşımında, "Hata yapmayın, Kongre'deki Cumhuriyetçiler onları sorumlu tutmasaydı Biden Yönetimi bu eylemi yapmazdı" dedi.

Huawei, ABD'nin ticari kısıtlamalarından ağır darbe aldı ancak yakın zamanda geri dönüş yaptığı görüldü.
ABD Huawei’ye Çip Satışına İlişkin Lisansları İptal Etti

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir