featured
  1. Haberler
  2. Borsa
  3. S&P yıl sonu döviz kurunu verdi..

S&P yıl sonu döviz kurunu verdi..

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

S&P Global bugün yayınladığı Türk bankalarına ilişkin notunda “Ekonomideki kademeli dengelenmeyle Türk bankalarındaki dengesizliklerin terse dönmesi bekliyoruz” dedi. Notta ayrıca dolar/TL tahminine de yer verildi
S&P’den Türkiye açıklaması: 2025 sonu dolar tahminini paylaştı
S&P Global ekonomideki kademeli dengelenmeyle birlikte Türk bankalarındaki dengesizliklerin terse dönmesi beklediğini söyledi.

Reuters’ın haberine göre S&P’nin bugün yayınladığı Türk bankalarına ilişkin notunda para politikasının bir süre daha sıkı kalacağı belirtilerek, bunun da bankaların aktif kalitesine olumsuz etkisinin muhtemel olduğu kaydedildi.

Bakan Şimşek: Pozitif not görünümleri artışların devamının habercisi
Bakan Şimşek: Pozitif not görünümleri artışların devamının habercisi
Notta ayrıca yurtiçi yerleşiklerin TL’ye olan güven eksikliğinin bankaların dış finasmana erişimdeki artışın olumlu etkilerini gölgede bırakabileceğine de dikkat çekildi. Nominal kredi büyümesinin ise bu yıl yüzde 40’lara doğru yavaşlamasının beklendiği bunun da reel bazda daralma anlamına geleceği ifade edildi.

Ekonominin gelecek iki yılda yavaşlamasını, reel GSYH büyümesinin 2022-2023’teki ortalama yüzde 5 seviyelerinden yüzde 3 seviyelerine düşmesini bekleyen S&P Global baz senaryoda dolar/TL’nin de 2025 sonunda 43 lira olmasını bekliyor.

S&P yıl sonu döviz kurunu verdi..

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir