featured
  1. Haberler
  2. Dünya
  3. ABD’de Yeni Vergi Tartışması; Orta Sınıfa VErgi Muhafiyetlerine Devam Edilerken Finansman Üst Gelir Grubuna İlave Vergilerle Yapılacak

ABD’de Yeni Vergi Tartışması; Orta Sınıfa VErgi Muhafiyetlerine Devam Edilerken Finansman Üst Gelir Grubuna İlave Vergilerle Yapılacak

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Başkan Joe Biden’ın baş ekonomi danışmanı Lael Brainard Cuma günü, eski Başkan Donald Trump’ın yürürlüğe koyduğu vergi indirimlerinin süresi dolacak trilyonlarca doları konusunda ülkede baş gösteren tartışmaya ilişkin planları ortaya koydu.

2017 tarihli Vergi Kesintileri ve İstihdam Yasası’nın (TCJA) çeşitli hükümleri, Kongre’den herhangi bir değişiklik yapılmaksızın 2025’ten sonra sona erecek. Bunlar arasında daha düşük federal gelir vergisi dilimleri, daha yüksek standart kesinti ve iki kat emlak ve intikal vergisi muafiyeti yer alıyor.

Milyonlarca dolarlık vergi savaşı, ulusal borçla ilgili süregelen tartışmanın ortasında ortaya çıkıyor ve Kongre Bütçe Ofisi’ne göre TCJA vergi indirimlerinin uzatılması bütçe açığını artıracak.

Kongre Bütçe Ofisi’nin bu hafta yayınladığı bir rapora göre, Trump ve diğer Cumhuriyetçiler, süresi dolan TCJA vergi indirimlerinin tamamen uzatılması için baskı yaptı; bu, önümüzdeki on yılda bütçe açığına tahmini olarak 4,6 trilyon dolar eklenebilir.

Brainard, “Gelecek yıl vergi tartışmasına yaklaşırken, vergi sistemimizin adaleti ve ulusumuzun mali geleceği açısından riskler bundan daha yüksek olamaz” dedi.

Biden’ın “vergi adaleti” vaadini yenileyerek, yönetimin orta sınıf Amerikalılar için süresi dolan TCJA hükümlerini uzatmayı hedeflediğini söyledi. Bu uzatmalar, ultra zenginlere ve şirketlere uygulanan vergilerin artırılmasıyla finanse edilecek.

Brainard, orijinal yasanın öncelikle en zengin Amerikalılara fayda sağladığını ve “aşağıya doğru damlamanın asla gerçekleşmediğini” söyledi.

“Daha adil bir vergi sistemine ulaşmak aynı zamanda geliri 400.000 doların üzerinde olanlar için süresi dolan Trump vergi kesintilerini uzatamayacağımız anlamına da geliyor” diye ekledi.

Brainard, yönetimin ayrıca hisse geri alımlarındaki vergiyi dört katına çıkarmayı ve milyarderler için asgari yüzde 25’lik bir gelir vergisi eklemeyi istediğini söyledi.

ABD’de Yeni Vergi Tartışması; Orta Sınıfa VErgi Muhafiyetlerine Devam Edilerken Finansman Üst Gelir Grubuna İlave Vergilerle Yapılacak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir