featured
  1. Haberler
  2. Haberler
  3. Koç Holding’de Miras Kavgası

Koç Holding’de Miras Kavgası

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İpek Kıraç, annesi Suna Kıraç’’ın vasiyetiyle Koç Holding’in yaklaşık yüzde 12 hissesine miras yoluyla sahip olmuştu. Babası İnan Kıraç vasiyetnamenin iptali için yargı yoluna gitti, kızı hakkında da “evlatlıktan ret” davası açtı…

Annesinin adıyla yürüttüğü Suna’nın Kızları projesini anlatan İpek Kıraç, ilk kez babası İnan Kıraç ile ilgili soruları da cevapladı

1984 doğumlu İpek Kıraç Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi, Sirena Yatçılık Yönetim Kurulu Başkanı ve toplumsal fayda yaratma amacıyla kurduğu Suna’nın Kızları’nın kurucusu.

İpek Kıraç ile hayatta, öncelikle eğitimde fırsat eşitliği sağlamak için harekete geçen Suna’nın Kızları projesi kapsamında Urfa ve Adıyaman’a gittik. Okulları, konteyner kentleri gezdik. Genç kızlarla sohbet ettik, sahada çalışan uzmanları dinledik. Kıraç’ın erken yaşlarda evlenmek istemeyen, eğitimle hayatını değiştirmek, daha iyi bir yaşama kavuşmak isteyen kızlarla kucaklaştığına şahitlik ettim. Gözlerimizin dolduğu, gözyaşlarımızı zor tuttuğumuz anlar yaşadık.

Kızlara telefon numarasını vermekten çekinmeyen, dertlerini sonuna kadar dinleyen, hepsine sıkı sıkı sarılan, uzmanlara danışarak yol alan bir sivil toplum lideri gördüm karşımda. Onunla birlikte sahada olan onlarca uzmanla Suna’nın Kızları’nın etkisini güçlü adımlarla büyütüyor.

Hatırlatalım, İpek Kıraç’ın kurucusu olduğu Suna’nın Kızları ismini İpek Kıraç’ın annesi merhum Suna Kıraç’tan alıyor. Suna Kıraç, Vehbi Koç ve Sadberk Koç’un en küçük kızlarıydı. Koç Holding’in sanayileşmesinde ve kurumsallaşmasında büyük rol üstlendi. İş hayatındaki başarısı kadar eğitim alanında da öncü işler yapmıştı. Gördüm ki kızı İpek Kıraç da bu yolda çok daha etkili işler yapmak için odaklanmış. Ve aslında onu farklı kılan da kendisini bu yolculuğa taşıyan özel hikayesi.

Kader’di adı

İpek Kıraç aslında Elazığlı bir ailenin kızı, o da bunu sonradan öğrendi. Sosyal Hizmetler Kurumu’nun ona verdiği isim “Kader” idi, onun kaderini ise küçücük bir bebekken evlat edinilmek değiştirdi. Vehbi Koç’un kızı Suna Kıraç ve eşi İnan Kıraç tarafından evlat edinildi, adı İpek oldu. Annesi o henüz ergenlik yaşlarındayken 2000 yılında ALS hastalığına yakalandı.

İpek Kıraç Koç Lisesi’ni bitirdi, Brown Üniversitesi’nde biyoloji okudu. Annesini kaybedene kadar babasıyla kenetlenmişti. 2020 yılında Suna Kıraç hayata veda etti. Vasiyetiyle, Koç Holding’deki hisselerini kızı İpek Kıraç’a bıraktı. Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi olan İpek Kıraç, aynı zamanda Sirena Yatçılık Yönetim Kurulu Başkanı ve Koç Lisesi Yönetim Kurulu Başkanı. İpek Kıraç’ın babası İnan Kıraç bu vasiyete karşı çıktı ve kızını evlatlıktan reddetmek için dava açtı.

Kaynak/Alıntı : GazeteOksijen- Elif Ergu Demiral

Koç Holding’de Miras Kavgası

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir