featured
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Kripto Düzenlemesi Meclis’e Geliyor

Kripto Düzenlemesi Meclis’e Geliyor

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para alım satımına SPK denetimi geliyor.

Hükümet, kripto para piyasasını düzenlemek için hazırladığı yasa teklifini bu hafta Meclis’e sunmaya hazırlanıyor. Taslak yasaya göre, kripto para platformları Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından denetlenecek. Müşteriler adına tutulan nakit ve kripto varlıkların saklanması, uygulanacak yaptırım ve cezalar da belirlenecek.

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘yasa hazır’ dediği ve para işlemlerine verginin uygulanacağı kripto para yasa teklifinin bu hafta TBMM’ye sunulması bekleniyor.

AK Parti tarafından hazırlanan çalışmayla kripto varlıklara ilişkin düzenlemeler içeren kanun teklifi üzerindeki hazırlıklar tamamlandı.

Bu hafta içinde TBMM Başkanlığı’na sunulması planlanan yasa teklifiyle, uluslararası uygulamalara benzer şekilde Türkiye’de kripto varlıklarla işlem yapan tarafların risklerinin azaltılmasının sağlanması hedefleniyor.

Alım satıma SPK denetimi geliyor

Kripto varlıkları geniş anlamda tanımlayacak düzenlemeyle bunların alım satıma konu edildiği platformların Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından lisanslanması ve SPK düzenleme ve denetimi kapsamına alınması amaçlanıyor.

Teklifte, platformlarda müşteriler adına tutulan nakit ve kripto varlıkların saklanması, platformlar ve müşteriler arasındaki ilişkiler, uygulanacak yaptırım ve cezalar yer alacak. Platformların faaliyet esaslarına ilişkin kriterler ise yapılacak ikincil düzenleme ile belirlenecek.

Kripto Düzenlemesi Meclis’e Geliyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir