featured
  1. Haberler
  2. Borsa
  3. “Ben kazanamadım” diyen yatırımcı gerçekten haklı mı? Endeks Üstü Getiri Sağlayan Hisseler?

“Ben kazanamadım” diyen yatırımcı gerçekten haklı mı? Endeks Üstü Getiri Sağlayan Hisseler?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Endeks Üstü Getiri Sağlayan Hisseler? Endeks giderken gitmeyen Şirkeler? Hatta daha fazla düşen hisseler? Borsadaki inişli-çıkışlı süreç sürüyor, hisse bazlı ayrışmalar sonucunda aracı kurumlar da hisse değişimlerine gidiyor. 

2023 Kasım ayında endeksin gördüğü en yüksek seviye olan 8562 seviyesinin kırıldığı, 2024 Şubat ayından günümüze yatırımcılar kendi hisselerinin endeks getirisinin altında bir getiri elde ettiğinden şikayetçi. Evet endeks gidiyor, 10400 seviyelerine kadar yaklaştı ama, “ben kazanamadım” diyen yatırımcı gerçekten haklı mı? Yan tahtalara sıra gelecek mi? Endeks giderken gitmeyen senetler hangisi? Hatta daha fazla düşen hisseler?

Bu sorulara cevap ararken gördük ki; BİST100 içinde dahi endeks altı getiri ve endekse göre negatif getiri elde edilen hisseler var. Buda yatırımcının serzenişini haklı çıkarıyor.

BİST100 bu tarihler arasında %21 getiri sağlarken 38 hisse endeks getirisi üstünde getiri elde etmiş, 31 hisse getir elde etmiş ama endeks getirisi altında kalmış, 31 hisse hisse ise zarar ettirmiş.

Bist100 dışı 438 hisseyi incelediğimizde ise 172 hisse endeks getirisi üstünde getiri elde etmiş, 149 hisse getir elde etmiş ama endeks getirisi altında kalmış, 117 hisse hisse ise zarar ettirmiş. yani 538 hissenin %39’u kar ettirirken, %27.5’u zarar ettirmiş. Genel olarak kar etmeyen grubun %60 olduğu bir noktada “YAN HİSSE” beklentisi gündemin başına oturuyor.

Aşağıdaki tabloda, Şubat 2024 ile 10 Mayıs 2024 arasındaki BİST100 hisselerinde meydana gelen değişimleri inceledik. Malumunuz Bist100 dışı hisselerin kalabalık oluşu nedeniyle, hesaplamalarımızı sadece tabloya döktük, affola:))

“Ben kazanamadım” diyen yatırımcı gerçekten haklı mı? Endeks Üstü Getiri Sağlayan Hisseler?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir