featured
  1. Haberler
  2. Borsa
  3. Roaring Kitty 3 Yıl Sonra Paylaşım Yapınca GameStop Hisseleri Bir Günde Yüzde 37 Değer Kazandı

Roaring Kitty 3 Yıl Sonra Paylaşım Yapınca GameStop Hisseleri Bir Günde Yüzde 37 Değer Kazandı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 2021’in destansı kısa pozisyon açanları sıkıştırılması (short squeeze) ilham veren adam “Roaring Kitty”nin yaklaşık üç yıl sonra ilk kez çevrimiçi paylaşımda bulunmasının ardından GameStop hissesi Pazartesi günü %37’den fazla ralli yaptı.

X’te, oyunu ciddiye aldığını belirtmek için sandalyesinde öne doğru eğilen bir video oyuncusunun resmi olan gönderi, Roaring Kitty’nin 2021’den bu yana platformdaki – veya Reddit’teki – ilk gönderisiydi.

Yasal adı Keith Gill olan Roaring Kitty, Massachusetts Mutual Life Insurance’ın eski bir pazarlamacısıydı. Reddit’te Deep Value’yu kullanan Gill, 2020 ile 2021 yılları arasında birbirlerini destekleyen ve fiziksel video oyunu stoklarına ve satın alma seçeneklerine yığılan bir günlük tüccarlar ordusunun ilgisini çekti.

GameStop’ta büyük oranda açığa satış yapan hedge fonu Melvin Capital, amatör tüccarlar ordusunun hedefi haline geldi ve büyük kayıplar yaşadı; bu durum Citadel’in hedge fonu kolunun yanı sıra Point72’nin de Melvin’e mali durumunu desteklemek için 3 milyar dolara yakın para aktarmasına neden oldu. .

Göz kamaştıran bu çılgınlık, bir zamanlar Robinhood’un da aralarında bulunduğu komisyoncu kuruluşları, takas odası marjlarını patlattığı için aşırı açık pozisyondaki hisse senetlerinin alım satımını sınırlamaya zorlamıştı. Bir Robinhood kullanıcısı, uygulamanın platformunda GameStop ticaretini kısıtlama kararının ardından toplu dava açtı. Robinhood, Ağustos 2023’te bu davanın reddini kazandı.

Lisanslı bir profesyonel olmasına rağmen acemi bir tüccar gibi davrandığı iddiasıyla Gill’e karşı açılan başka bir toplu dava daha vardı.

Bu dalgalanma aynı zamanda komisyoncuların uygulamaları ve perakende ticareti oyunlaştırma konusunda Robinhood, Melvin Capital, Reddit, Citadel ve Gill’in liderlerinin de dahil olduğu bir dizi Kongre oturumunu da beraberinde getirdi. Tarih yazan bu bölüm, Paul Dano’nun Gill’i canlandırdığı 2023 yapımı “Dumb Money” filmine ilham kaynağı oldu.

Roaring Kitty 3 Yıl Sonra Paylaşım Yapınca GameStop Hisseleri Bir Günde Yüzde 37 Değer Kazandı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir