featured
  1. Haberler
  2. Borsa
  3. Nurdan Şahin; Günün Yorumu- “Önemli soru’’ 11 Bin direncini kırabilecek miyiz?’’”

Nurdan Şahin; Günün Yorumu- “Önemli soru’’ 11 Bin direncini kırabilecek miyiz?’’”

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

BİST100 önceki kapanışa göre yüzde 2,23 değer kazanarak 226,3 7 puan arttı. Endeks günü 10.391,89 puandan tamamlarken BİST100’ de işlem hacmi 86 Milyar 657 Milyon olarak gerçekleşti.

Haftanın ilk 3 gününde, bayram tatili öncesi olması nedeniyle takas nedeniyle satışlar hızlanmıştı. Bugün yapılan alışların parası bayram sonu ödenecek

Takas avantajının ve FED sonrası küresel piyasalardaki olumlu havanın etkisiyle, aşağı kırarken zorlandığımız 10300 seviyesinin tekrar üzerine çıktık. Kaldığımız yerden devam ediyoruz gibi bir görüntü var. Önemli soru’’ 11 Bin direncini kırabilecek miyiz?’’

Bu ay sonu gri listeden çıkma beklentisi satın alındı neredeyse çıkacağımıza eminiz. Moodys’ in not arttırımı ve gri liste dışında önümüzdeki yaz ayları için önemli bir beklenti yok. Bankacılık hisseleri yoruldu. TL Değer kazanmaya başladığında bundan ilk olumlu etkilenen sektör bankacılık oluyor, yılbaşından beri sektör biraz da holdinglerin katkısıyla endeksi 10 binin üzerine taşıdı.

İkinci Yarıda banka bilançolarında karlar düşecek. Sanayide de bilançolar parlak değil fakat birçoğunda orta ve uzun vadeli projeksiyonlar devam ediyor. Düşüşle birlikte çarpanlar da aşağıya geldi. Fiyat kazanç oranı ortalaması kış aylarında gerilediğimiz seviye olan 5 ‘ e göre yüksek artık dünyanın en ucuz borsası değiliz ama 8 FK ortalaması da hala aynı statüdeki ülke borsalarına göre düşük.

Tekrar 11 bin test ederken sanayi ve hizmet sektörü ön planda olacaktır. Özellikle Pegasus ve THY’ nın yaz aylarında artan ciroları göz önünde bulundurulursa ulaştırma sektörü de yakından takip edilebilir.

Makro tarafta, TCMB haftalık para ve banka istatistikleri açıklandı. 7 Haziran haftasında brüt rezervler 146 Milyar 152 Milyon dolara yükselmiş. Rezerv artışına dış kaynak girişinin yanında ters dolarizasyonun da katkısı olduğuna vurgu yapan Bakan Şimşek, kur korumalı mevduat stoğunun 2023 Ağustosuna göre %38,4 gerilediğini, TL mevduatların toplam içindeki payının 16,8 puan arttığını söyledi.

Görünen o ki, hane halkının TL’ ye güveni artıyor. Swap hariç net rezervler ise Nisan başından bugüne kadar 71,5 Milyar dolar artarak 6 Milyar dolara yükselmiş

Bono ve swaplarda risk oldukça düşük olmasına rağmen henüz 10 yıllık tahvil faizlerinde bariz bir hareket yok. Ekonomistler aylık yüzde 2 ye gerileyen bir enflasyon görmeden yabancı yatırımcıların 10 yıllık tahvillere ve borsaya ilgisinin sınırlı kalacağını belirtiyor.

Haziran enflasyonu bize baz etkisinden bağımsız bir gelişme olup olmadığı hakkında fikir vermesi açısında önemli olacak.

Birçok sektörde yavaşlama gözlemlenmesi, sanayi üretiminde daralma, kredi kart kullanım verileri vs, ekonominin soğumaya başladığını gösterse de kalıcı para girişleri için anlaşılan o ki, daha somut göstergelere bakılacak.

Garanti BBVA’ dan bir dolar tahmini geldi bugün. Banka, Dolar/Tl için yıl sonu beklentisini 42’ den 38’ e iyileştirdi.

İçeride günün diğer gelişmesi Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Lopez’in ‘’Türkiye’ye 3 yılda 17 milyar dolara ilave 18 milyar dolarlık finansman geleceğini’’ bildirdiği açıklaması oldu. 18 Milyar doların 12 Milyar doları özel sektöre, 6 milyar doları da kamu sektörüne verilecek.

Küresel piyasalarda bugün FED ve ABD TÜFE yansımaları yaşandı. Asya ve Avrupa piyasalarında veri ve karar metni olumlu karşılandı dolar Asya para birimleri ve euro karşısında değer kazandı,

FED toplantısında politika faizinde değişikliğe gidilmedi. Enflasyon tahmini bu yıl için 2,4’ ten 2,6 ya yükseltirken, faiz indirimi beklentisi 3’ten bire indi. 2025 Yılı için beklenen indirim sayısı ise 3’ ten 4’ e revize edildi.

Faiz kararının ardından açıklama yapan Powell dün ilan edilen enflasyon verisini ilerleme olarak nitelendirirken, para politikasını gevşetmeye izin verecek düzeyde olmadığını ilave etti. Veri 3,4 beklentisinin altına gerileyerek 3,3 olarak ilan edilmişti

. Fed’in karar metninde ‘’ilerleme olmadığına’’ dair ibare, ‘’ılımlı ilerleme’’ olarak değiştirildi.

FED bu yıl için tek bir faiz indirimini gündeme getirse de, özellikle tahvil piyasasında 2 faiz indirimi fiyatlandı. Amerikan endekslerinde teknoloji hisseleri önderliğinde yükseliş devam etti.

Nurdan Şahin; Günün Yorumu- “Önemli soru’’ 11 Bin direncini kırabilecek miyiz?’’”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 1win казино — популярная платформа для онлайн азартных игр. Оно предлагает широкий выбор слотов, настольных игр и ставок на спорт в удобном интерфейсе. Ванвин – это платформа, где каждый найдет что-то для себя, будь то спортивные ставки или азартные игры. Бонусы для новых игроков и регулярные акции делают игру выгодной и увлекательной. Стабильная работа сайта и быстрые выплаты делают 1win привлекательным выбором для любителей азарта.

    Cevapla