featured
  1. Haberler
  2. Haberler
  3. BlackRock’dan “İsmini Veren Bir Yetkili” Bitcoin ETF’lerine Karşı Temkinli Pozitif Bir Yaklaşım İçinde Olduklarını Söyledi

BlackRock’dan “İsmini Veren Bir Yetkili” Bitcoin ETF’lerine Karşı Temkinli Pozitif Bir Yaklaşım İçinde Olduklarını Söyledi

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

BlackRock’tan Samara Cohen, Ocak ayında ABD borsasında işlem görmeya başlayan Bitcoin ETF’leri için mali danışmanların – kademeli olarak da olsa – ETF’leri benimseme yolunda ilediklerini belirtti.

New York City’deki Coinbase Kripto Durumu Zirvesi’nde konuşan Weiger, şimdilik Bitcoin ETF alımlarının yaklaşık yüzde 80’inin muhtemelen “çoğunlukla çevrimiçi aracılık hesabı aracılığıyla kendi tahsislerini yapan, kendi kendini yöneten yatırımcılardan” geldiğini söyledi. Perşembe günü. iShares Bitcoin Trust (IBIT), bu yılın başında piyasaya sürülecek fonlar arasındaydı.

BlackRock’un ETF ve endeks yatırımlarından sorumlu baş yatırım yetkilisi Cohen, geçen çeyreğin 13-F kayıtlarına göre hedge fonları ve aracı kurumların da alıcılar olduğunu ancak kayıtlı yatırım danışmanlarının biraz daha “temkinli” davrandığını belirtti.

CNBC yakın zamanda Danışman Konseyi’ne, kendilerinin ve meslektaşlarının, son yıllarda önemli ilgi toplayan yeni bir varlık sınıfı için düzenlenmiş ve tanıdık bir yatırım ürününü temsil eden yeni ürünler konusunda neden bu kadar ihtiyatlı oldukları konusunda bir anket yaptı. Yanıtlar, Bitcoin’in kötü şöhretli fiyat değişkenliğinden amiral gemisi kripto para biriminin önemli bir performans kaydı oluşturamayacak kadar yeni olmasına kadar uzanıyordu. Mevzuata uygunluk ve kripto paranın dolandırıcılık ve skandal konusundaki itibarı da danışmanların aklındaydı.

Cohen, şüpheci mali danışmanlar hakkında “Onlara ihtiyatlı derim… bu onların işi” dedi.

“Bir yatırım danışmanı, müşterilerinin emanetçisidir” diye ekledi. “Bu, tarihte zaman zaman yüzde 90 fiyat oynaklığı yaşayan bir varlık sınıfı ve onların işi aslında portföyler oluşturmak, risk analizi ve durum tespitini yapmak. Şu anda bunu yapıyorlar.

“Bu, gerçekten önemli verileri ortaya koymak, risk analitiği ve Bitcoin’in bir portföyde oynayabileceği rolün belirlenmesi, yatırımcının risk toleransı ve likidite ihtiyaçları göz önüne alındığında ne tür bir tahsisin uygun olduğu açısından bir an” diye ekledi. “Bir danışmanın yapması gereken şey budur, bu yüzden çıktığımız bu yolculuğun kesinlikle doğru olduğunu ve işlerini yaptıklarını düşünüyorum.”

Cohen, Bitcoin ETF’lerini kripto ve geleneksel finans arasında bir köprü olarak gördüğünü, özellikle de iki farklı ekosistemdeki risklerini yönetmek zorunda kalmadan Bitcoin’e tahsis yapmakla ilgilenebilecek yatırımcılar için gördüğünü söyledi. ETF’lerden önce kriptoya yönelik mevcut rampaların bazı yatırımcıların yapmak istediği şeyler için yetersiz olduğunu söyledi.

Coinbase Baş Mali Sorumlusu Alesia Haas, Bitcoin’in “yavaş bir benimsenme yolculuğunda” olduğunu söyledi; bu tema konferans oturumlarında da yankılandı.

T. Rowe Price’ın dijital varlık stratejisi başkanı Blue Macellari, bazı yatırımcıların güvenli ve rahat bir miktar olarak gördüğü %1’lik tahsise dikkat çekti. Bitcoin’e yapılan portföy tahsislerini, yüzde 1’den veya sıfırdan büyük olması gereken ikili olaylar olarak gördüğünü söyledi ancak aynı zamanda benimsemeye yönelik temkinli yaklaşımı da kabul etti.

Macellari, “İnsanların suları test etmesi ve rahat etmesi gereken psikolojik bir bileşen var” dedi. “Bu bir paradigma değişimi… insanların buna alışması zaman alıyor.”

BlackRock’dan “İsmini Veren Bir Yetkili” Bitcoin ETF’lerine Karşı Temkinli Pozitif Bir Yaklaşım İçinde Olduklarını Söyledi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir