featured
  1. Haberler
  2. Hub Bilgiler
  3. Day Trader Nedir?

Day Trader Nedir?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Day Trader, gün içi piyasa fiyat hareketlerinden yararlanmak için nispeten büyük miktarda kısa ve uzun yönlü işlem gerçekleştiren bir tüccar türüdür. Amaç çok kısa vadeli fiyat hareketlerinden kar elde etmektir.

Day Trader tarafından pek çok strateji uygulansa da, aranan fiyat hareketi, varlığın alım ve satımından kaynaklanan geçici arz ve talep verimsizliklerinin bir sonucudur. Tipik olarak pozisyonlar milisaniyelerden saatlere kadar değişen sürelerde tutulur ve genellikle gün sonundan önce kapatılır, böylece saatler sonra veya gece boyunca herhangi bir risk tutulmaz.

Day Trader Anlamak

Day trader olmak için özel bir nitelik gerekmemektedir. Bunun yerine Day Traderler, işlem sıklıklarına göre sınıflandırılır.

Bir Day Trader, gece boyunca açık pozisyon tutmamak için genellikle tüm işlemleri işlem gününün bitiminden önce kapatır. Bir günlük trader’ın etkinliği, alış-satış farkı, alım satım komisyonları ve ayrıca gerçek zamanlı haber akışları ve analiz yazılımı harcamaları ile sınırlı olabilir. Başarılı day trader, kapsamlı bilgi ve deneyim gerektirir. Day Traderler ticaret kararları vermek için çeşitli yöntemler kullanırlar. Bazı traderler, uygun olasılıkları hesaplamak için teknik analiz kullanan bilgisayar trade modellerini kullanırken, bazıları içgüdüleriyle trade yapar.

Day trader öncelikle bir hisse senedinin fiyat hareket özellikleriyle ilgilenir. Bu, bir şirketin uzun vadeli büyüme potansiyelini analiz etmek için temel verileri kullanarak hisselerini satın alma, satma veya tutma kararı veren yatırımcıların eğiliminin tam tersi bir süreçtir

Fiyat oynaklığı ve ortalama gün aralığı, bir day trader için kritik öneme sahiptir. Bir menkul kıymetin day traderin kar elde edebilmesi için yeterli fiyat hareketine sahip olması gerekir. Hacim ve likidite de çok önemlidir çünkü işlemlere hızlı bir şekilde girip çıkmak, işlem başına küçük karlar elde etmek için hayati öneme sahiptir. Günlük aralığı küçük veya günlük hacmi hafif olan menkul kıymetler, day traderin ilgisini çekmez.

Day Trader Teknikler

Day Traderler, kısa vadeli piyasa hareketlerine neden olan olaylara uyum sağlar. Haber akışına göre hareket etmek en popüler bir tekniktir. Ekonomik istatistikler, kurumsal kazançlar veya faiz oranları gibi programlanmış duyurular piyasa beklentilerine ve piyasa psikolojisine tabidir. Piyasalar, bu beklentiler karşılanmadığında veya aşıldığında genellikle ani ve önemli hareketlerle tepki verir ve bu da günlük yatırımcılara fayda sağlayabilir.

Başka bir trade yöntemi, açıktaki boşluğun kapatılması olarak bilinir. Açılış fiyatı bir önceki günün kapanışına göre bir boşluk gösterdiğinde, boşluğun tersi yönde pozisyon almak, boşluğu kapatmak olarak bilinir. Haberin olmadığı veya boşlukların olmadığı günlerde, sabahın erken saatlerinde, günlük trader’lar piyasanın genel gidişatını gözlemleyecekler.

Piyasanın yükseleceğini beklerlerse, fiyatları düştüğünde güç gösteren menkul kıymetler satın alırlar. Piyasa düşüş eğilimindeyse, fiyatları yükseldiğinde zayıflık sergileyen menkul kıymetlerde açığa satış yapacaklardır.

Bağımsız day traderler çoğunun, günde iki ila beş saat çalışarak kısa günleri vardır. Çoğu zaman, canlı trade yapmaya başlamadan önce birkaç ay boyunca simüle edilmiş trade yapma pratiği yapacaklardır. Deneyim yoluyla öğrenmeyi hedefleyerek başarılarını ve başarısızlıklarını piyasaya göre takip ederler.

Day Trader Stratejileri

Day Trader çeşitli gün içi stratejiler kullanır. Bunlar şunları içerebilir:

Scalping: Bu strateji, gün boyunca küçük fiyat değişikliklerinden çok sayıda küçük kar elde etmeye çalışır ve aynı zamanda kısa ömürlü arbitraj fırsatlarının belirlenmesini de içerebilir.
Range Trading: Bu strateji öncelikle alım ve satım kararlarını belirlemek için destek ve direnç seviyelerini kullanır. Bu trade tarzı, pozisyonların saatler veya günler yerine haftalarca tutulması durumunda swing trade olarak da anılabilir.
Habere Dayalı Trade: Bu strateji genellikle haber olayları ve manşetler etrafındaki artan oynaklıktan trade fırsatlarını yakalar.
Yüksek Frekanslı Trade (HFT): Bu stratejiler, küçük veya kısa vadeli piyasa verimsizliklerinden tek bir günde birkaç bin defaya kadar yararlanmak için karmaşık algoritmalar kullanır.

Day Trade Avantajları ve Dezavantajları


Gecelik Pozisyon Taşıma Riskinin Olmaması
Günlük alım satımın en önemli faydası, pozisyonların menkul kıymetlerin fiyatlarını maddi olarak etkileme potansiyeli olan olumsuz gece haberlerinden etkilenmemesidir. Bu tür haberler, hayati önem taşıyan ekonomi ve kazanç raporlarının yanı sıra, piyasa açılmadan önce veya piyasa kapandıktan sonra meydana gelen yükseltmeleri ve not düşüşlerini içerir.

Daha Yüksek Marjlar ve Daha Kolay Çıkışlar
Diğer bir avantaj ise, uzun pozisyondaki kayıpları en aza indirmek için stop fiyatını yükseltme eylemi olan zararı durdurma emirlerini kullanma yeteneğidir. Bir diğeri, marjlara erişimin artması ve dolayısıyla daha fazla kaldıraç sağlanmasıdır. Günlük ticaret aynı zamanda yatırımcılara daha fazla öğrenme fırsatı da sağlar.

Daha Yüksek Maliyetler
Gün içi yatırımcıların bir pozisyonun kar görmesi için yeterli zamanı olmayabilir. Ayrıca daha sık alım satım yapılması nedeniyle artan komisyon maliyetleri de vardır ve bu da bir yatırımcının bekleyebileceği kar marjlarını tüketir.

Daha Yüksek Riskler
Açığa satış yapan veya uzun pozisyonlardan yararlanmak için marjı kullanan günlük tüccarlar, kayıpların hızla arttığını ve marj tamamlama çağrılarına yol açtığını görebilirler.

Day Trader Nedir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir