featured
  1. Haberler
  2. Haberler
  3. Av.Sanlı BAŞ’ın Gözüyle Uşak Seramik AŞ Genel Kurulu

Av.Sanlı BAŞ’ın Gözüyle Uşak Seramik AŞ Genel Kurulu

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Günlerdir borsa camiasını meşgul eden hareketli bir genel kurulu daha geride bıraktık. Uşak Seramik A.Ş. Genel Kurulunu.

Genel Kurulun önemi, uzun zamandır Şirketin  dolaşımdaki paylarını toplayarak mevcut yönetimden memnun olmayan yatırımcı grubunun genel kurulda yönetimin azli ile yeni listeyi seçtirme çabasında yatıyordu. Önce olayın başlangıcına yani 02.04.2024 tarihli Olağanüstü Genel Kurula dönelim.

Bu genel kurul da oldukça tartışmalı geçmiş ve görev süresi 05.04.2024 tarihinde dolan yönetim kurulu  takeover için pay toplayan grubun genel kurula katılmamasını fırsat bilerek, yangından mal kaçırırcasına, gündemin sadece “Şirket hisselerinin imtiyazlı senetlere dönüştürülmesi için gerekli teliflerin alınması, değerlendirilmesi, karara bağlanması ve yapılacak işlemlerle ilgili Yönetim Kuruluna yetki verilmesi   şeklinde  ne anlama geldiği de anlaşılamayan  bir gündemle toplanan olağanüstü genel kurul toplantısında gündeme madde ekleterek kendisini görevden almış ve tekrar yerine aynı üyeleri 3 yıl için seçmişti.

Aslında, ne olduğu belli olmayan ve uygulamada da örneğine rastlamadığımız olağanüstü genel kurul gündeminden de anlaşılmıyor mu, gündemin tamamen– görev süresi 3 gün sonra dolacak yönetim kurulu üyelerinin kendi kendilerini görevden alarak yerlerine yine kendilerini seçtirmek-  hamlesini kamufle etmek için dizayn edildiği? Pardon, buna eskiler “İpteki cambaza bak” mı diyorlardı?

Gelelim 01.07.2024 tarihli yapılamayan  2023 yılı Olağan Genel Kurul toplantısına;

Bu genel kurul, önce Şirket internet hattındaki sorunlar nedeniyle MKK hazirun sistemine erişilememesi, devamında Bakanlık Temsilcisinin excele hazır bulunan pay sahiplerini manuel olarak girelim önerisinin ardından birden patlak veren yumruklu saldırı, devamında MKK yayıncı kuruluşunun naklen yayın cihazlarının, kamerasının kırılması ve nihayetinde Bölge Asayiş Komutanı ve Bakanlık temsilcisinin de imzalarıyla genel kurulun güvenlik nedeniyle tehir edilmesi. Bunların hepsi KAP’ta da duyurulan Tutanakta mevcut.

Neresinden baksanız, elinizde kalan, tarihe geçen bir genel kurul(!) olmuş. En ufak mahalle maçında dahi evsahibi takım sahasına gelenin can güvenliğini korumakla yükümlüyken, burada BİST Yıldız Pazar da işlem gören bir Şirketin genel kurulundan bahsediyoruz. Bırakınız, can güvenliğini sağlamayı, dikkatinizi çekerim Anayasal koruma altındaki mülkiyet hakkının gereği olarak USAK pay sahibi olan ve TTK ve SPK yasalarının verdiği hak ve güvenle genel kurula katılma iradesi gösteren bir paysahibinin burnu kırılıyor, bir diğerinin kolu bacağı alçıya alınıyor, olayla alakasız kameramanın kamerası parçalanıyor, Devletin asayiş gücü olmasa neredeyse genel kuruldan sağ çıktıklarına şükredecekler.

Küçük yatırımcı dediğimiz paysahipleri, can güvenliğini düşünmekten,  medeni ortamda icra edilen bir genel kurulda, TTK’nun azınlık haklarını, gündeme madde ekletmeyi, Şirket işleri ve bilançoları üzerine görüş beyan etme, yorum yapma aşamasına geçemediler ki. 

SON SÖZ: Allah herkese akıl fikir versin diyor, şimdilik bunun bilmemne meslek odaası seçimi olmadığını, bir Yıldız Pazar Şirketinin Genel Kurulu olduğunu hatırlatmakla yetiniyor ve gelişmeleri izlemede kalıyoruz.

Av.Sanlı BAŞ’ın Gözüyle Uşak Seramik AŞ Genel Kurulu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir