featured
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Çinli otomotiv devi BYD’den Türkiye’ye dev yatırım: Manisa’ya 1 milyar dolarlık fabrika

Çinli otomotiv devi BYD’den Türkiye’ye dev yatırım: Manisa’ya 1 milyar dolarlık fabrika

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çinli otomotiv devi BYD’nin 1 milyar dolarlık yatırımla Türkiye’ye geleceği haberi gündeme bomba gibi düştü. Türkiye’nin BYD ile yapılacak anlaşmayı pazartesi günü açıklayacağı öne sürüldü. Anlaşma kapsamında BYD Manisa’da 1 milyar dolarlık bir fabrika kuracak.

Üst düzey yetkililerin Bloomberg’e verdiği bilgiye göre, Çinli elektrikli otomobil üreticisi BYD’nin, Türkiye’ye 1 milyar dolarlık yatırımı pazartesi günü düzenlenecek bir törenle duyurulacak.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Mayıs ayında Bloomberg’e yaptığı açıklamada, BYD ve Chery’nin Türkiye’de yatırım yapmaları konusunda ileri düzeyde görüşmelerin sürdüğünü söylemişti.

Yetkililer bu kapsamda BYD ile yapılan görüşmelerin sonuçlandığını, şirketin Avrupa’da Macaristan’a kuracağını duyurduğu ilk fabrikanın ardından Türkiye’de ikinci fabrikasını inşa edeceğini belirtti.

Yetkililerin verdiği bilgiye göre, fabrika otomotiv sektörünün önemli kentlerinden Manisa’da inşa edilecek. Sözleşme törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılması planlanıyor.

Yatırım yapan vergiden muaf

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan ithalatta ilave gümrük vergisi uygulanmasına ilişkin karara göre; yatırım teşvik belgesi kapsamında gümrük muafiyetinden yararlanarak gerçekleştirilen Çin menşeli oto ithalatı, uygulanan söz konusu ek mali yükümlülükten muaf olacak. Buna göre, Türkiye’de yatırım yapanlar, söz konusu vergiden muaf tutulacak.

BYD Türkiye’de satılıyor

BYD Co Ltd., Çin merkezli bir otomotiv ve elektronik şirketidir. Şirket, Şubat 1995 tarihinde Wang Chuanfu tarafından kurulmuş olup otomobil, pil ve elektronik eşya parçaları üretimi yapıyor. Şirketin merkezi Shenzhen’de yer alıyor.

Türkiye’de BYD’nin ATTO 3 modeli satılıyor.

Çinli otomotiv devi BYD’den Türkiye’ye dev yatırım: Manisa’ya 1 milyar dolarlık fabrika

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir