featured
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Geçen Haftanın Önemli Haber Başlıkları

Geçen Haftanın Önemli Haber Başlıkları

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geçen hafta Haziran ayı enflasyonu açıklanırken emekli ve memur zamları da belli oldu. Kripto varlık düzenlemesi yürürlüğe girdi. Yurt dışında ise ABD istihdam verileri radardaydı.

1- Mehmet Şimşek depremi

Singapur’da 28 Haziran’da “Gri Listeden” çıkmamızdan sonra, haftanın ilk işlem gününe Mehmet Şimşek damga vurdu. Daha önceki açıklamalarında “borsada kazanca değil işleme vergi düşünüyoruz” söylemi “borsada kazancın vergilenmesine” dönüşünce, Borsa İstanbul’da “Kara Pazartesi” yaşandı.

2- İmalat göstergesi yılın en düşük seviyesinde

İSO Türkiye imalat satın alma yöneticileri endeksi (PMI) Haziran’da 47,9’a gerileyerek, üçüncü ay üst üste eşik değer olan 50’nin altında kaldı ve 2024’ün en düşük seviyesine indi.

3- SPK’dan kripto yasası duyurusu

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), kripto varlıklara yönelik düzenlemeleri kapsayan Sermaye Piyasası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un yürürlüğe girmesinin ardından kripto varlıklara ilişkin sürecin ayrıntılarını açıkladı.

4- Bitcoin de düşüş durmuyor

Kripto para piyasası son birkaç gün içinde yüzde 15 düştü ve piyasadan 350 milyon dolardan fazla çıkış oldu. Şubat sonundan bu yana en düşük seviyelere inen Bitcoin ve altcoin’ler, aylık destek seviyelerini kırdı. Düşüş yüzde 28’e ulaştı.

5-Bir yılın en düşük aylık enflasyonu

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Haziran ayına ilişkin tüketici ve üretici fiyat endekslerini yayımladı. Veriler aylık bazda bir yılın en yavaş enflasyonuna işaret etti. Yıllık enflasyon da Haziran ayında sekiz ayın ardından ilk kez geriledi.

6-Emekli ve memur zammı belli oldu

Milyonlarca emekli, memur ve memur emeklisinin alacağı zam Haziran ayı enflasyon verisiyle netleşti. Açıklanan veriye göre işçi emeklisinin zam oranı yüzde 24,73 olarak hesaplandı. Memur ve memur emeklisi de yüzde 19,30 zam alacak.

7-Akaryakıtta ÖTV’ye ÜFE zammı

TÜİK’in yılın ilk altı ayına ilişkin enflasyon verilerini açıklamasının ardından akaryakıta ÖTV zammı geldi. Benzin, motorin ve otogazda (LPG) maktu ÖTV tutarları altı aylık üretici enflasyonu kadar zamlandı. Benzin ve motorinde yaklaşık 2’şer TL’lik vergi zammı oldu. Sigara ve alkollü ürünlerin ÖTV’si de yüzde 19,49 arttı.

8-ABD’de tarım dışı istihdam beklentiyi aştı

ABD’de tarım dışı istihdam Haziran ayında 206 bin kişi arttı. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan beklentisi 190 bin kişilik artış açıklanması yönündeydi.

Geçen Haftanın Önemli Haber Başlıkları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir