featured
  1. Haberler
  2. Borsa
  3. Nurdan Şahin-Günün Yorumu; ” Endeks 11 bin direncini geçmekte zorlanıyor”

Nurdan Şahin-Günün Yorumu; ” Endeks 11 bin direncini geçmekte zorlanıyor”

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Borsa İstanbul geçtiğimiz haftayı % 1,91 yükselerek 10851 puandan kapatmıştı. Yeni haftanın ilk gününe alıcılı başlayan BİST günün ilk yarısında bankacılık, holding ve madencilik sektörüyle birlikte 10962 puana kadar yükseldi. İkinci yarıda banka hisselerine gelen kar realizasyonu ile birlikte kapanış 10864 puandan gerçekleşti.

Şişecam %2,42 düşerek BİST’e negatif katkı sağlayan şirketlerin başındaydı. Şişecam’ a gelen satışlar, Rekabet Kurulu tarafından Şişecam ve Şişecam Çevre Sistemleri A.Ş’ye dava açılması ile ilgili haberden kaynaklanıyor. Rekabet Kurulu Şirket ve bağlı ortağına Atık cam dönüşüm faaliyetlerinde taahhütlere aykırı davrandıkları nedeniyle soruşturma başlatmış.

MAKRO EKONOMİK GÜNDEM

TUİK haziran ayında finansal yatırım araçlarının reel getiri oranlarını açıkladı. Haziran ayında hem ÜFE hem de TÜFE’ye ye göre en yüksek getiriyi sağlayan yatırım aracı mevduatlar oldu. Diğer yatırım araçlarının haziran performansları şöyle; TÜFE karşısında, DİBS yüzde 0,61 kazandırırken, dolar yüzde 0,63, avro yüzde 1,02, BIST 100 endeksi yüzde 1,66 ve külçe altın yüzde 1,78 TÜFE değer kaybetmiş. Yıllık bazda en yüksek getiriyi BİST100 Endeksi sağladı.

Bugün önemli bir pozitif gelişme olarak, Çin’in elektrikli otomobil üreticisi BYD ile T.C Sanayi Ve Teknoloji Bakanlığı arasında 1 milyar dolarlık yatırım anlaşması imzalandı. Doğrudan yatırım amacıyla para gelmesi umut verici bir gelişme. Haberin beklentisi geçen hafta otomotiv sektörüne satış gelmesine neden olmuştu.

TEKNİK GÖRÜNÜM

Daralan ekonomide bir yandan enflasyonla mücadele süreci olumlu etkilerini göstermeye başlarken diğer yandan şirket karları ve hane halkının gelirleri açısından zorlayıcı bir süreçten geçiyoruz. Borsanın faiz gibi güçlü bir rakibi var, tüketim harcamalarının düşmesi, artan borçlanma maliyetleri vs borsada işlem gören özellikle sanayi şirketlerinin karlarını olumsuz etkiliyor. Faiz artışı en çok banka, holding ve sigorta şirketlerinin karlılıklarına olumlu yansıyor ancak bankacılık sektörü başta olmak üzere mevcut bilançolarla fiyatlar doyma noktasına geldi.

Son 3 ayda borsadan 2 milyar doların üzerinde para çıkışı olmasının nedenini yukarıda özetledim. Para çıkışına rağmen BİST 100, 10300’ün üzerinde kalmayı başardı ancak risk iştahı zayıf, endeks 11 bin direncini geçmekte zorlanıyor. Kısa vadeli 10750-11000 sıkışıklığının devam ettiği senaryoda 10750’ nin altında gün içinde 10650 ‘den geçen 5 günlük ortalamalar destek olarak izlenebilir.

Tekniği okurken para girişini etkileyecek faktörleri göz önünde bulundurmak gerekir. BİST100’ de Teknik sıkışıklığı aşmamız için yukarıda 11 bini hacimli geçmemiz gerekli. Bir yandan ekonomik görünüm açısından pozitif gelişmeler oluyor. Gri listeden çıkışımız yabancı sermaye girişi açısından önemli bir gelişme, önümüzde olumlu sonuçlar beklenen 3 not güncellemesi var bugün Türkiye CDS’leri 258 puana kadar geriledi. Makroekonomik gelişmeler TL varlıklara ilgiyi arttırsa da borsaya para girişi olmuyor. Pozitif ayrışan şirketler olacaktır fakat hisse fiyatları eskisi gibi cazip değil. 2024 hatta 2025 yılı için mikro beklentilerden çok makro datalar ve enflasyonla ilgili gelişmeler gündemin belirleyicisi olacak. Borsaya önemli bir ivme kazandıracak para girişi zaman alabilir.

Bazı ekonomistler TUİK dışında açıklanan enflasyonun hane halkının hissettiği enflasyona daha yakın olduğunu, defacto enflasyonla resmi veriler arasındaki farkın önümüzdeki günlerde dış kaynak girişi açısından sıkıntı yaratabileceğine dair görüş bildirmiş. Göz önünde bulundurmakta fayda var.

KÜRESEL PİYASALAR

Küresel Piyasalarda bu hafta ABD tarafında enflasyon verisi ve FED Başkanı Jerome Powell’in konuşması var. Geçen hafta açıklanan işgücü verileri FED’in eylül ayında faiz indirimine gideceğine dair beklentiyi arttırdı. ABD 10 yıllık tahvilleri Trump’ın zaferi ve faiz indirimini bir arada satın alıyor. 4,28’ e kadar tahvil faizleri geri çekildi.

Seçimlere yaklaşırken, Amerika’da bu hafta banka bilançolarıyla birlikte yeni bilanço sezonu başlayacak. İyi bilançoların açıklanacağı son çeyrek olacağı konusunda analistler görüş bildiriyorlar. Diğer yandan dünyanın gözü ABD seçimlerinde, 60. Başkanlık seçimleri 5 kasımda yapılacak. Trump anketlerde Biden karşısında önde görünüyor.

81 yaşındaki Biden 2020 seçimlerinde de Trump’ ı yeneceğini söyledi. Biden’ın sağlığı ile igili genel durum seçmenin kararlarını etkileyecek gibi görünüyor. Trump’ ın tekrar seçilmesi halinde ithalata getirmeyi düşündüğü vergi kısıtlamaları başta Çin olmak üzere Amerika’ya ihracat yapan tüm ülkeleri etkileyeceği gibi Amerikan Ekonomisinin büyümesini önceleyen politikaları nedeniyle enflasyon artışı tekrar gündeme gelebilir.

Goldman yükselişte başı çeken teknoloji hisselerinde serbest fonların satış yapmaya başladığı şeklinde görüş bildirmiş. Nasdaq bugün yatay negatif bir seyir izlerken, DJ %0,44, SP500 ise %0,06 yükseldi

Avrupa’ da geçtiğimiz haftanın belirleyicisi olan 2. Tur seçim gündemi geride kaldı. Fransa’da dün yapılan seçimlerde sürpriz bir sonuçla sol ittifakı birinci olmuştu. Mecliste salt çoğunluğu hiçbir parti elde edemedi ama aşırı sağcı Le PEN’in partisinin seçimlerde üçüncü sıraya gerilemesi Avrupa’da risk iştahını destekledi. Analistler Hükümet kurulması için geniş bir ittifak gerektiği bu durumun piyasalar açısından olumlu olduğu yönünde görüş bildirdiler aşırı sağcı partinin kazanması kadar Sol ittifakın seçim vaatleri de piyasaları ürkütmüştü.

Fransa on yıllık tahvillerinde sınırlı bir yükseliş var. Fransa’daki seçim belirsizliği yatırımcıları Alman tahvillerine yönlendirmişti. Stratejistler Fransız Alman tahvil getiri makasının belirsizlik yüzünden daha da açılmasını bekliyor. Avrupa borsalarında Alman Dax Endeksi yatay pozitif bir kapanış gerçekleştirdi. Sabah risk iştahı yüksek başlayan Paris CAC Endeksi gelen satışlarla günü %0,45 düşerek tamamladı. EURUSD Paritesi 1,0840’ tan tekrar döndü. 1,0840 seviyesinde yeni bir direnç oluşabilir.

İngiltere’nin yeni Başbakanı ise İşçi Partisi’nden Keir Starmer oldu.

Analistler, söz konusu seçimlerin ardından bölgede belirsizliğin azaldığını ancak tamamen ortadan kalkmadığını ifade ederek, yatırımcıların temkinli davrandığını aktardı.

Nurdan Şahin-Günün Yorumu; ” Endeks 11 bin direncini geçmekte zorlanıyor”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir