featured
  1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Döviz cinsinden iç borç sert düştü

Döviz cinsinden iç borç sert düştü

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dolarizasyon riskini taşıyan iç borç stokunda bu yılki değişim TL’ye oldukça hızlı bir kayış olduğunu ortaya koydu. Geçen yıl sonunda döviz ve altının iç borç stokundaki oranı yüzde 25,63 seviyesindeydi 5 Temmuz itibariyle bu oran yüzde 18,52’ye kadar indi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı genel seçim sonrası değişen yeni para ve maliye politikasında iç borçlanmanın yapısında da önemli değişikliklere gitti. Hazine ve Maliye Bakanlığı verilerine göre iç borçlanmada TL’nin ağırlığı oldukça artarken döviz ve altın cinsi borçlanmaların payı geriledi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı iç borç stoku DİBS listesinden yapılan hesaplamalara göre geçen yıl sonunda altın ve döviz cinsi iç borçların toplam iç borç stoku içindeki oranı yüzde 25,63 idi, bu yıl 5 Temmuz itibariyle bu oran yüzde 18,52’ye sert geriledi. Merkezi yönetim iç borç stoku 2020 yılından sonra artış trendine girdi.

Özellikle düşük faiz politikasının uygulandığı 2021 ve 2023 arası dönemde artış ivmelendi. Enflasyonun da hızla yükselmesi ve döviz kurlarında sert hareketler yaşanmasıyla 2023 yılında çok yüksek seviyelere ulaştı. İç borç stokunun yapısı 2020’den sonra döviz ve altına da kaymaya başladı.

Döviz cinsinden iç borç sert düştü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir