featured
  1. Haberler
  2. Haberler
  3. Ensari Deri’nin KAP Açıklamasına Karşılık İsabella Tarancı’ya Cevap Hakkı Doğmuştu, İşte Cevap Metni

Ensari Deri’nin KAP Açıklamasına Karşılık İsabella Tarancı’ya Cevap Hakkı Doğmuştu, İşte Cevap Metni

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ensari Deri’nin (ENSRİ) Sandra İsabella Tarancı’nın ismini kullanarak yaptığı açıklama aşağıdaki haber ile FinansHub tarafından gündeme taşınmıştı

Taraflara eşit mesafede durarak ve kamuyu bilgilendirme düşüncesi ile konuya yaklaşan Finanshub bu sefer de cevap hakkın kullanmak isteyen Sandra Isabella Tarancı’nın avukatı tarafından hazırlanmış olan cevap metnini, tarafsız habercilik ilkeleri aşağıda yayımlanmıştır

KAMUOYUNA DUYURU

Müvekkilim Sandra Isabella Tarancı hakkında 09.07.2024 tarihinde Ensari Deri Gıda Sanayi A.Ş tarafından  Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda yayınlanan haber  hakkında açıklamalarımızdır.

Ensari Deri Gıda Sanayi A.Ş tarafından  09.07.2024  tarihinde yapılan  haberde müvekkilim hakkında yer alan gerçek dışı iddialar müvekkilin kişilik haklarını zedeler niteliktedir. Şirket tarafından yapılan bu açıklamanın şirket faaliyetleri ve kamuoyunu bilgilendirme yükümlülükleri ile hiçbir ilgisi bulunmamaktadır. KAP duyuruları kapsamına girmeyen, şirketin operasyonel faaliyetlerine,  finansal durumuna etki etmeyen, şirket ile hiçbir ilgisi bulunmayan  ve müvekkilimin isim soy isim gibi kişisel verilerinin alenen yazıldığı bu açıklamada yer alan asılsız ve kişisel saldırılar müvekkilin hem şahsını hem de itibarını hedef alarak zarar verme amacı taşımaktadır.  Şirket bu haber ile  hisse fiyatında  meydana gelen düşüşün ve istikrarsızlığın sebebi olarak müvekkilimi suçlamış ve yatırımcılara karşı hedef göstermiştir.

Şirketin geçmiş KAP haberleri , şirket tarafından yapılan pay alım-satım bildirimleri ve hisse grafiği incelendiğinde şirketin fiyatlanmasında meydana gelen düşüşün müvekkilim ile alakalı olmadığı, meydana gelen bu düşüşün, müvekkilimin hakkında uygulanan tedbir nedeniyle borsada işlem yapmadığı dönemde meydana geldiği,  tamamen şirket faaliyeti, finansal durum ve şirketin hakim ortağının şahsi  pay satımından dolayı gerçekleştiği açıkça gözükmektedir. Mezkur haberden önce  sosyal medyada , borsa gündeminde müvekkilim hakkında olumsuz bir algı ve yahut müvekkilim tarafından şirket aleyhinde bir söylem , paylaşım bulunmazken yatırımcılara böyle yanıltıcı bir bildirimde bulunulması, şirketin kendi sorumluluğunu bertaraf  ederek  yatırımcıların uğradığı zararın müsebbibi olarak müvekkilimi gösterme gayretidir.

KAP haberinde yayınlandığı üzere SPK tarafından müvekkilim hakkında Aralık 2023 tarihinde 6 ay süre ile tedbiren işlem yasağı uygulanmıştır.  Ancak bu tedbir kararı bir  ceza müeyyidesi olmayıp Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yapılan inceleme ile müvekkilim hakkında herhangi bir soruşturma kovuşturma açılmamış herhangi bir ceza almamıştır.  Bu husus dahi şirket tarafından kötüye kullanılarak müvekkilim suçlu ilan edilmiştir. Oysa herkes tarafından bilindiği ancak ilgili şirket tarafından görmezden gelindiği  üzere Anayasamızın 17. Maddesi kişinin maddi ve manevi hakkının güvence altına alınmasını, 38. Maddesi suçluluğu hükmen  sabit oluncaya kadar kimsenin suçlu sayılamayacağını belirterek kişiler hakkında herhangi bir suçla ilgili leke sürülmesini engellemeyi amaçlar. Hal böyle iken şirket tarafından yapılan açıklama müvekkilin anayasa tarafından güvence altına alınan kişilik haklarını da ihlal etmektedir.

KAP haberlerinin kötüye kullanılması, yatırımcıların yanlış yönlendirilmesi ve sermaye piyasasının güvenirliliğini zedelemektedir. Müvekkilim hakkında şirket yetkilisine hakaret ve tehdit iddiasıyla suç duyurusunda bulunulduğuna ilişkin yapılan bu açıklama, şirket tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’nun kötüye kullanıldığını göstermektedir.

Her haliyle hak ihlali ve suç unsurları barındıran  hukuka aykırı bu haber hakkında  hukuki  süreci başlattığımızı, ilgili kurum ve kuruluşlara başvuruda bulunduğumuzu bildiririz. Ayrıca ; yayınlanan haber sonrasında  müvekkilimin kişisel verileri ifşa edilmiş  sosyal medyada,  Telegram  gruplarında saldırılara uğramış , ağır hakaret ve tehditlere maruz kalmıştır. Tüm bu hukuka aykırılıklara karşı yasal yollara müracaat etmekten çekinmeyeceğimizin herkes tarafından bilinmesini isteriz.  Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi için müvekkil adına  bu açıklamanın yapılması zorunluluğu doğmuştur.

Saygılarımla;
Sandra Isabella TARANCI Vekili
Av. Erdem HAMZAÇEBİ

Ensari Deri’nin KAP Açıklamasına Karşılık İsabella Tarancı’ya Cevap Hakkı Doğmuştu, İşte Cevap Metni

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir