featured
  1. Haberler
  2. Borsa
  3. Nurdan Şahin “Günün Yorumu”

Nurdan Şahin “Günün Yorumu”

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Borsa İstanbul bugün de eksi kapattı. Endeks  53,28 puan azalarak düne göre yüzde 0,49 değer kaybetti. 10743,3 puandan kapanış yapan BİST 100’ün işlem hacmi 103,1 Milyar oldu. Piyasayı heyecanlandıracak beklenti kalmadı önümüzde Moodys’in not arttırımı beklentisi var ama ekonomide görülen yavaş yavaş verilere yansıyan daralma kısa vadede not beklentisini gölgeliyor. 

Endeks dar bantta sıkışık seyrine devam ederken 2 gündür bankalara gelen satış endeksin geri çekilmesine neden oluyor. Gün içinde yüzde 2 nin üzerinde değer kaybeden XBANKgünü yüzde 1,18 değer kaybıyla kapattı. Son bir yıllık performansında yüzde 200’ün üzerinde artış gösteren bankacılık endeksi doğal olarak yorgun ve yakında açıklanmaya başlayacak bilançolar için beklenti zayıf. 

Bugün İçeride sanayi ve işgücü verileri açıklandı.  Yüksek enflasyon, yüksek faiz ve sabit kur ortamında Sanayi verilerinde binde 1 oranında yıllık bazda daralma var. Sanayi üretimi beklenenden az geriledi. Önümüzdeki aylarda gerilemenin artarak devam etmesi bekleniyor. 

Yüksek finansman maliyetleri, İç talepte gözlenen daralma üretime yansırken dış ticarette de zor bir dönemden geçiyoruz. Üretim maliyetleri artıyor ama kurun stabil seyretmesi ihracat açısından rekabet gücünü daraltıcı bir etken. Diğer yandan İhracat kapasitemizin çok büyük bir bölümü Avrupa ülkelerine yapılan satışla ilgili. Avrupa da düşük büyüme, seçimbelirsizliği ve jeopolitik riskler gibi olumsuzluklar talebi yavaşlattığı için daralan iç talebi dış ticaretle telafi edemiyoruz.  

Ortada üretimde daralmayı arttıracak bu kadar güçlü sebepler var, banka hisseleri düşerken sanayi hisselerine de talep gelmemesi normal. 

Teknik olarak grafikler dünle neredeyse aynı ne aşağı ne de yukarı net bir sinyal yok devam eden bir sıkışıklık mevcut. Sıkışık piyasada endeks belli bir bant aralığında hareketini sürdürüyor. Şimdilik geniş bant aralığı 10400-11000, orta bant 10600-11000, dar bant aralığı ise 10750-11000 diyebilirim. Aşağı ya da yukarı net bir yönden bahsedemiyorum fakatdüşüşle birlikte zayıflayan trend göstergeleri var. Yarından itibaren daha net sinyal vermesini bekliyorum. 

Küresel piyasalarda 

Dün ve bugün ABD’ de Powell’ın konuşmaları takip ediliyor.Powell’ın söyleyecekleri EURUSD Paritesi açısından da belirleyici bir rol oynayacağı için Avrupa borsalarının da gündeminde. .

Yarın açıklanacak olan ABD TÜFE verileri de çok önemli.Çekirdek TÜFE 3,4 Bekleniyor. Çekirdek enflasyonun beklentinin altında gelmesi piyasalarda faiz indirimi umutlarını arttıracaktır. 

Powell’ın konuşmasından Fed’in erken faiz indirimiyle enflasyonu olumsuz etkileyecek bir hata yapmak istemediği anlaşılıyor. Powell yaptığı açıklamada Fed’in sabırla beklemeye devam ettiğini fakat süreç uzarsa büyümenin yavaşlamasından endişelendiklerini’ ’belirterek yine piyasalara karışık sinyaller verd

Bu yıl maksimum 2 indirim mümkün diyen ekonomistler (fakat zor görünüyor) İki kez indirim kısa vadede gelişmekte olan ülkeler için de olumlu beklentiler yaratır görüşünde. 

Bugün ABD tahvillerinde getiriler negatif 10 yıllıklar 4,28 seviyesinde işlem görüyor ABD Borsaları yatay pozitif bir görünümle açıldı. Yarın açıklanacak enflasyon verisiendekslerin performansını etkileyecek. 

Bankalarla birlikte ABD’ de bilanço sezonu açılacak. Bankaların performansları Rekor üstüne rekor tazeleyen ABD borsalarının seyrini etkileyecektir. Stratejistlerin görüşlerine göre; Amerikan bankalarının taşıdığı hazine kağıtları artan faizlerle birlikte risk oluşturmuştu faizlerin düşmesiyle banka karlarının artması bekleniyor şeklindeydi fakat bugün Morgan Stanley Baş Stratejisti riskleri değerlendirerek ABD Piyasalarında %15-20 civarında bir düzeltme olabileceğiniöngören bir açıklama yaptı. 

Nurdan Şahin “Günün Yorumu”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir