featured
  1. Haberler
  2. Dünya
  3. Biden, İmajını Koruyabilmek İçin NATO Üyesi Ülkelerin Başkanlarına Yemek Verdi

Biden, İmajını Koruyabilmek İçin NATO Üyesi Ülkelerin Başkanlarına Yemek Verdi

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Başkan Joe Biden ve First Lady Jill Biden, NATO ileri gelenlerini Çarşamba günü Washington’da sosyal bir akşam yemeği için Beyaz Saray’da ağırladı

Biden, bu haftaki NATO zirvesi için Washington’da dünya liderlerini ağırlayacak; resmi toplantılar, yan sohbetler ve uzun diplomatik akşam yemeklerinden oluşan kalabalık bir programla, geçen ay ilk başkanlık tartışmasında gösterdiği endişe verici performansa rağmen göreve hazır olduğunu göstermek için tüm fırsatlara sahip.

Temsilciler Meclisi Sözcüsü Nancy Pelosi’nin yarışta kalıp kalmayacağına sadece “Başkanın karar vermesi gerektiğini” söylemesi, ünlü bağışçı George Clooney’nin aday olmaması gerektiğini söylemesi ve Demokrat senatörler ve milletvekillerinin yeni ifadeler vermesiyle, tehlikeye giren yeniden seçilme kampanyası Çarşamba günü yeni sorunlarla karşılaştı. Cumhuriyetçi Donald Trump’ı seçimi alma ihtimali korkutuyor.

81 yaşındaki Biden, liderliğini dünya sahnesinde sergilemeyi amaçlayan Washington’daki NATO zirvesini kişisel basın toplantısıyla kapatacak. Dayanıklılığı ve etkinliği daha önce hiç olmadığı kadar mercek altında ve bu Kasım ayında Demokrat Parti’nin şansı konusundaki paniğini bastırmaya çalışıyor.

İstihdam artışı ve temel mevzuattan genişletilmiş transatlantik ittifaka kadar birçok ölçüme göre Biden, görev süresi boyunca başarılara işaret edebilir. Tek amacı, ulusun dikkatini ve saygısını çeken ilham verici bir hitabet sunmak olacaktır

Biden, tartışmadan bu yana performansını artırmaya çalıştı ancak geçen hafta ABC’de yaptığı devam röportajı hayal kırıklığı yarattı.

Amerikalılar liderlerine yaptıklarından çok, onlara nasıl hissettirdiklerini dikkate alma eğilimindeler ve Biden’ın tartışma felaketi partisini temelden sarstı.

Princeton başkanlık tarihçisi Julian Zelizer, “Tartışma, istediğiniz kadar politikaya sahip olabileceğinizi ancak halkın gördüğü ve duyduğunun daha önemli olabileceğini hatırlattı” dedi.

Basın toplantısı, kendi ayakları üzerinde durabilme yeteneği, dinamizm sergilemesi ve hem işi hâlâ yapabileceğini hem de bu işi bir kez daha kazanabileceğini ifade etmesi açısından yakından izlenecek.

Biden, İmajını Koruyabilmek İçin NATO Üyesi Ülkelerin Başkanlarına Yemek Verdi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir