featured
  1. Haberler
  2. Haberler
  3. YÖK Başkanı Devlet Üniversitelerinde İkinci Öğretim Programlarının Kaldırıldığını Açıkladı

YÖK Başkanı Devlet Üniversitelerinde İkinci Öğretim Programlarının Kaldırıldığını Açıkladı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erol Özvar, Çarşamba günü yaptığı açıklamada devlet üniversitelerindeki ikinci öğretim programlarının kapatıldığını belirtti.

Özvar, “Bu dönem üniversitelerimizdeki program kalitesini artırmaya yönelik belki de en önemli çalışmamız devlet üniversitelerimizdeki ikinci öğretim programlarının kapatılması olmuştur. Önümüzdeki dönemden itibaren tüm devlet üniversitelerindeki ikinci öğretim programlarına kontenjan tanımlanmadı” dedi.

2023 yılında 1.308 ikinci öğretim programına yaklaşık 80.000 öğrenci yerleşmişti.

Devlet ve vakıf üniversitelerindeki toplam kontenjanda bir düşüş olmadığını belirtilen YÖK başkanı, “Kapatılan programların, kontenjanları açılan istihdam odaklı yeni programlara tanımlanarak yaklaşık bir milyon kontenjanın tamamının” korunduğunu söyledi.

Özvar “Vakıf üniversitelerinde, devlette olduğu gibi, ikinci öğretim programları yerine istihdama duyarlı ve geleceğin mesleklerine uygun programlara dönüştürülmesi temin edilecektir” ifadelerini kullandı.

Kontenjan azaltma kararı

YÖK Başkanı bazı programlarda ise kontenjanların azaltılacağını duyurdu.

“Bir taraftan istihdam odaklı yeni programlarla üniversitelerimize ilave kontenjanlar verilirken diğer taraftan da mimarlık, eczacılık, psikoloji, beslenme-diyetetik ve temel bilimlere özgü bazı programlardaki eğitim-öğretim kalitesini yükseltmek amacıyla, piyasa beklentilerinin üzerinde mezuniyete yol açan kontenjanlarda ülkenin ihtiyaçları doğrultusunda yeni düzenlemeler yapılmış ve öğretim elemanları sayısı, derslik ve benzeri kapasite dikkate alınarak düşürülme yoluna gidilmiştir” dedi.

Kaynak Eorunews

YÖK Başkanı Devlet Üniversitelerinde İkinci Öğretim Programlarının Kaldırıldığını Açıkladı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir